Błękitne paliwo, plusy i minusy ogrzewania domu gazem


Błękitne paliwo, plusy i minusy ogrzewania domu gazem
2017-06-07
Gaz, jest obok węgla jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania domów. Czy jednak błękitne paliwo jest lepsze od czarnego złota? Przeanalizujmy najważniejsze plusy i minusy ogrzewania domu gazem.

Sposób działania
By ogrzewać dom gazem możemy wybrać jeden z dwóch typów instalacji. Pierwsza to gaz płynny. Jest to, najprościej ujmując, wielka butla gazowa stojąca na podwórku, z której pobierany jest gaz do ogrzewania naszego domu i którą napełniamy, gdy się skończy.
Drugi sposób to po prostu podłączenie się do sieci gazowej, o ile taka przebiega przy naszej posesji. Jeśli nie zostaje nam tylko pierwsze rozwiązanie.
Obie metody wymagają jednak położenia instalacji ze zbiornika, gazociągu do domu i wykonania przyłącza. Gaz dostarczony do domu, spalany jest w kotle gazowym, który oddaje ciepło do instalacji centralnego ogrzewania (najczęściej systemu kaloryferów).
Wraz ze specjalistami od ogrzewanie Rzeszów Z.H.S Instalsan przyjrzyjmy się plusom i minusom tego typu rozwiązania dla domu.

 

Czystość rozwiązania
Z powyższego punktu wyłania się już pierwszy plus ogrzewania gazem. System ten jest praktycznie bez obsługowy. Jeśli zainwestujemy w odpowiednią automatykę z systemem termostatów w całym domu, praktycznie nie musimy zajmować się wcale ogrzewaniem. Jedyną naszą ingerencją będzie coroczne sprawdzenie instalacji i jeśli mamy gaz płynny, zapewnienie dostawy, gdy zbiornik się opróżni. Nie musimy jak w przypadku węgla dosypywać paliwa ani wybierać popiołu.

Kompaktowość
Jeśli mowa już o węglu w przypadku instalacji gazowej elementem zajmującym najwięcej miejsca jest zbiornik na gaz płynny. Jeśli dysponujemy przyłączem z gazociągu cała nasza kotłownia to tylko jeden kocioł gazowy. Nie musimy wygospodarowywać miejsca na tony węgla czy kubiki drewna w piwnicy. Rozwiązanie to pozwala więc bardzo dobrze zaoszczędzić miejsce.

 

Jedna instalacja wiele korzyści
Nowoczesne kotły gazowe mogą posłużyć nam nie tylko do ogrzewania domu. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom sprawdzają się też doskonale jako bojlery do grzania wody. Dzięki wysokiej efektywności ciecz niezbędna do mycia i kąpieli dużo szybciej nabierze pożądanej przez nas temperatury. Stosowane są tutaj bowiem podobne rozwiązania jak, u znanych z bloków, popularnych „Junkersach”.

 

Instalacja
W tym miejscu dochodzimy do pierwszego dużego minusa związanego z ogrzewaniem gazowym. Są nim koszty instalacji i przygotowania kotłowni. Te zasadniczo możemy podzielić na związane z zakupem kotła, zbiornika i wykonaniem przyłącza oraz odnoszące się do przygotowania kotłowni i systemu odprowadzenia spalin. Gdy stawiamy nowy budynek zasadniczo nie ma z tym większych problemów, jeśli w projekcie zawrzemy, że chcemy ogrzewać dom gazem projektanci przygotują odpowiednie plany. Jeśli jednak z jakiś powodów chcemy zmienić ogrzewanie z paliw stałych na gaz zaczynają się przysłowiowe „schody”. Po pierwsze czeka nas wymiana komina lub w najlepszym wypadku jego wkładu. Gaz wymaga bowiem kominów kwasoodpornych. Po drugie w większości budynków kotłownie węglowe znajdują się w piwnicy. Piec gazowy może być położony najniżej na poziomie gruntu, a kotłownia musi posiadać przy podłodze kratki wentylacyjne, aby w przypadku rozszczelnienia gaz mógł się swobodnie ulatniać nie zbierając się w budynku.
Dla wielu jest to problem nie do przebrnięcia, gdyż po prostu nie posiadają miejsca na parterze.

Wszystkożerność
Być może jest to sytuacja ekstremalna, ale piec węglowy „przetrawi” praktycznie w wszystko. W momencie braku węgla można w nim zapalić drewnem, słomą czy od biedy (co jest prawnie zakazane) nawet plastikami lub skórą. Wszystko co poddamy spalaniu w komorze pieca dostarczy nam Ciepła. W przypadku ogrzewania gazowego (zwłaszcza z gazociągu) jeśli z jakiś przyczyn nastąpią braki w dostawie surowca będziemy marznąć.

 

„Papierologia”
To też jeden z niewątpliwych atutów kotłów na paliwa stawa stałe.  Węgiel, drewno, koks czy pelet możemy kupić praktycznie wszędzie. Bez podpisywania zbędnych umów. Zakupy te mogą być jednorazowe. Oznacza to, że możemy dywersyfikować dostawy i wybierać kontrahentów, u których znajdziemy najkorzystniejsze dla nas oferty. W przypadku gazu wymagana jest nie tylko wieloletnia umowa z dostawcą, ale i wioski o wykonanie przyłącza do sieci gazowej, uzyskanie pozwoleń itd.
Generalnie pod względem formalności instalacje gazowe wymagają najwięcej spraw biurowych ze wszystkich typów i sposobów ogrzewania domu.

 

Koszt
Na sam koniec warto wspomnieć o kosztach samego użytkowania. Te plasują się gdzieś pośrodku. W porównaniu do ogrzewania solarnego i tego wykorzystującego pompy ciepła, ceny są bardzo wysokie. W porównaniu z ogrzewaniem węglowym różnica jest już niewielka, na korzyść węgla. Wiele jednak zależy od jakości i typu „czarnego złota”. W porównaniu z olejem opałowym gaz jest tańszy.
Nadesłał:

Gregorg88

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl