Schody wspornikowe oraz modułowe


Schody wspornikowe oraz modułowe
2014-02-12
Tradycyjne schody mają konstrukcję policzkową. Mianem "policzków" określa się biegnące po bokach schodów dwie belki, na których opierają się stopnie. Jest to sprawdzona konstrukcja powszechnie stosowana w różnych rodzajach schodów.
Przeczytaj również:
Mimo to coraz większą popularność zdobywa rozwiązanie alternatywne, jakim jest pozbawiona belek policzkowych konstrukcja wspornikowa. Stopnie takich schodów są montowane jednym końcem w ścianie budynku, w której tkwią podtrzymujące je specjalne żelbetowe belki. Efektem jest charakterystyczne złudzenie lewitujących schodków. Szczególnym rodzajem schodów wspornikowych są schody modułowe, czyli zestawiane z modułów (stopni połączonych ze wspornikami). Takie moduły montuje się w ścianie, wzdłuż której biegną schody, a w przypadku schodów spiralnych – w metalowym słupie.
 
Zarówno schody wspornikowe, jak i modułowe wymagają odpowiednio przygotowanych ścian, dlatego decyzję o ich montażu podejmuje się zwykle już na etapie projektu nowego budynku. Każdy stopień jest osobno montowany w ścianie, a następnie spawany ze stopniami sąsiednimi. W efekcie obciążenie rozkłada się równomiernie na wszystkie stopnie i każdy z osobna może wytrzymać ciężar nawet o 400kg. Tego typu schody są produkowane przez wyspecjalizowane firmy i na ich produkcję trudno namówić zakład stolarski.
 
Schody modułowe świetnie wpisują się w estetykę minimalizmu. Prym wiedzie tu designerska zasada, w myśl której to, co nie zdobi, powinno być ukryte. Schody modułowe wyglądają jak wystające ze ściany drewniane belki. Schody wspornikowe często wykorzystują  wysokiej jakości drewno, takie jak dąb, buk, jesion bądź gatunki egzotyczne, z kolei w przypadku modułowych stosuje się drewniane okleiny. W obydwu przypadkach stopnie można też pokryć szklanymi płytami. Schody te dobrze współgrają z elementami metalowymi oraz szkłem, które w tym przypadku najczęściej służy za materiał balustrad.
 
Na schody wspornikowe lub modułowe decydują się głównie ci klienci, którym zależy na nowoczesnym wystroju wnętrz. Niektórzy z nich ufają w solidność ścian swoich domów i decydują się na schody modułowe podczas remontu. O ile na świeżo zdjęte z taśmy produkcyjnej moduły dostaniemy długą gwarancję, o tyle problemem może okazać się ściana, w której ją montujemy. Nawet jeżeli jej konstrukcja jest wystarczająco mocna, wciąż istnieje zagrożenie pękania ścian w miejscach mocowania modułów. Aby temu zapobiec, przestrzeń pomiędzy schodkami a ścianą wypełniana jest elastycznymi materiałami (np. korkiem). Tego rodzaju schody mają też ograniczenie co do długości poszczególnych stopni – zaleca się, aby nie była ona większa niż 120cm. Jest to jednak wystarczająco dużo, aby dwie osoby mogły się swobodnie minąć na schodach.
 
Schody modułowe dają szczególnie ciekawy efekt, kiedy zastosuje się je w konstrukcji kręconej, np. w środkowej części salonu. Jest to bez wątpienia rozwiązanie stworzone dla tych, którzy lubią eksperymentować.


Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl