Systemy grzewcze i wentylacyjne


2015-04-24
Projektując dom, warto poświęcić trochę czasu na wybór systemu grzewczego i wentylacyjnego. Odpowiednia temperatura oraz czyste powietrze w pomieszczeniach zapewni zdrowie i dobre samopoczucie wszystkim domownikom.

Ogrzewanie na kilka sposobów

Przeczytaj również:

Wybór systemu grzewczego jest obecnie znacznie trudniejszy niż kilkadziesiąt lat temu. Wykorzystanie nowych technologii w architekturze i budownictwie pozwala w maksymalnym stopniu ograniczyć zbędne wydatki, przez co dom staje się opłacalną inwestycją. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest w tej chwili ogrzewanie podłogowe, które wypiera tradycyjne systemy grzewcze. Dobry system grzewczy uwzględnia wszystkie potrzeby użytkowników, jest dostosowany do powierzchni i konstrukcji domu oraz wykorzystuje media znajdujące się w okolicy (takie jak sieć ciepłownicza lub instalacja gazowa).

Oprócz wspomnianaego już ogrzewania podłogowego osoby budujące dom, mają do wyboru ogrzewanie gazowe, elektryczne lub standardowe ogrzewanie centralne. Każde z wymienionych źródeł ciepła ma swoje wady i zalety. Grzejniki powierzchniowe wymagają większych nakładów finansowych na etapie instalacji, pozwalaja jednak na znaczne oszczędności podczas bieżącej eksploatacji domu. Z drugiej strony dużo tańszy kocioł ciepłowniczy na paliwo stałe (ekogroszek, brykiet, pellet) jest uciążliwy w użytkowaniu, ponieważ wymaga stałej dostawy opału.

Jak widać nie ma rozwiązania idealnego, jednak świadoma i przemyślana decyzja pozwoli uniknąć późniejszego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Systemy wentylacyjne

Podobnie jak w przypadku ogrzewania, na rynku istnieje szeroki wybór instalacji wentylacyjnych. Jedną z najbardziej ekonomicznych form wentylacji jest metoda odzyskiwania ciepła (tzw. rekuperacja). Celem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza na świeże. W procesie tym powstaje ciepło, które dzięki wykorzystaniu rekuperatorów można użyć ponownie. Innym sposobem obniżania temperatury w domu jest chłodzenie pasywne. Metoda ta jest stosowana razem z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym. W uproszczeniu chłodzenie pasywne wykorzystuje niską temperaturę gruntu do wychłodzenia systemu grzewczego, a w konsekwencji obniżenia temperatury pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę że nowoczesne systemy grzewcze i wentylacajne to rozwiązania, które zapewniają komfort użytkowania, pozwalają trwale obniżyć koszty eksploatacji domu, ale co równie istotne przyczyniają się  do ochrony środowiska naturalnego.

 

Więcej informacji można znaleźć na http://instaltechnik.pl/ - nowoczesne i energooszczędne systemy ogrzewania i wentylacji. 




Nadesłał:

henryk.frolena

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl