4 rozwiązania, które pomogą wprowadzić oszczędności w domu


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
4 rozwiązania, które pomogą wprowadzić oszczędności w domu
2018-02-28
Wydatki w polskich domach z roku na rok są coraz większe. Z tego właśnie powodu szukamy sposobów na to, aby obniżyć koszty życia. Często jednak skupiamy się na aspektach mało ważnych, podczas gdy każdego dnia wyrzucamy duże pieniądze. Jak? Na wiele sposobów, które niejednego naprawdę by zdziwiły.

Nie będziemy się jednak skupiać na wymienianiu tych aspektów, ale postaramy się od razu zmienić kilka rzeczy tak, aby nasz komfort życia nie zmalał, ale ponoszone koszty już tak.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Słyszał ktoś o odzyskiwaniu wody albo rekuperacji? Wspomnimy o tym. Co jednak ważne, do tekstu warto podejść z otwartym umysłem, aby od razu nie skreślać idei, które na pierwszy rzut oka do nas nie przemawiają, ale nic na siłę!

 

Jak nie marnować? Zmień listę zakupów

 

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile żywności każdego dnia wyrzucamy. Niedojedzony serek, przeterminowana śmietana czy zwiędłe owoce. A wystarczyło zrobić tylko jedną rzecz, zaplanować tydzień. Nie mówimy tutaj wyłącznie o zakupach, ponieważ to często zbyt mało. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zaplanować główne posiłki na kilka dni do przodu.

Jako idealny przykład posłuży tutaj obiad. Każdy z nas mniej więcej wie, co lubi. Na tej podstawie można ułożyć luźny jadłospis. W poniedziałek kurczak, we wtorek sałatka z piersi, których nikt nie ruszył, a w środę pierogi. W ten sposób zaplanowaliśmy, że z resztek z poniedziałkowego obiadu, wykonamy ten wtorkowy. A przecież wiemy, że na pewno sporo upieczonego drobiu zostanie, jak zawsze.

 

Kap, kap – o upływaniu gotówki

 

Cieknące krany, stare złączki – śmiało można rzec, że to klasyka gatunku. Mimo że każdy zdaje sobie sprawę o ponoszeniu niepotrzebnych kosztów, to i tak przymykamy oko. Błąd! I to naprawdę duży, ponieważ to właśnie w takich małych rzeczach tracimy najwięcej. Dlaczego?

Cieknący kran codziennie przez rok… w kilku pomieszczeniach, to nawet kilka wanien, często gorącej wody, z którą przecież płaci się więcej niż za zimną. Ogród jest kolejnym miejscem, w którym tracimy wodę.

Do podlewania można przecież wykorzystywać wodę deszczową, za którą jeszcze nie płacimy. Można zbierać ją w specjalistycznych układach albo wykorzystać do tego wiadra czy beczki.

 

Rekuperacja. O nowoczesnym ogrzewaniu

 

W naszych domach wciąż królują tradycyjne kotły na paliwa stałe, które nie należą do najefektywniejszych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń. Warto zatem zastanowić się nad sposobami zatrzymania ciepła w domu, czyli zniwelowania strat. W każdym budynku dochodzi do wymiany powietrza. To „zużyte”, ale rozgrzane zastępuje się świeżym, ale zimnym. I tutaj pojawia się pojęcie rekuperacji, czyli mechanicznego odzysku energii cieplnej.

W tym celu stosuje się specjalistyczne wymienniki ciepła, ale nie będziemy wnikać w szczegóły techniczne. Kluczowe jest to, że część ciepła może do nas powrócić, a więc obniżone zostaną nakłady niezbędne do ogrzania danej powierzchni. Można powiedzieć, że proces nie marnowania gotówki, będzie wtedy trwał prawie, że bez naszego udziału.

 

Oświetlenie z głową

 

Zgaś to światło!” - nasi rodzice wielokrotnie powtarzali to krótkie zdanie, które miało być kluczem do domowych oszczędności. Nie chcemy w żaden sposób negować tego podejścia, ponieważ nie da się ukryć, ze najwięcej oszczędzamy na oświetleniu, z którego po prostu nie korzystamy.

Istnieją jednak rozwiązania oświetleniowe, które nie korzystają bezpośrednio z trakcji elektrycznej. Lampy solarne w ogrodzie, przy wjeździe do garażu czy na tarasie to idealny sposób na to, aby oszczędzać na oświetleniu na zewnątrz, a używamy go prawie codziennie.

Reasumując, można oszczędzać na wiele sposobów, a jako najlepsze sposoby na to, uznaje się te, których nie odczuwamy. W naszej kieszeni zostaje więcej pieniędzy i o to chodzi. Warto jednak wiedzieć, że to poprzez połączenie kilku różnych metod, uzyskuje się najlepsze efekty.

Aby nie ponosić na początku większych kosztów, warto zacząć od zakupów oraz wody, a dopiero w kolejnych etapach przejść do rekuperacji czy wymiany oświetlenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrobić wszystko naraz i czekać aż koszty same się zwrócą.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl