5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając okna tarasowe


5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając okna tarasowe
2021-05-20
Sezon budowlany w pełni. Czas przełożyć marzenia na rzeczywistość. Aby cieszyć oko pięknymi widokami, trzeba już na etapie snucia planów pomyśleć o oknach. Jakie są okna naszych marzeń?

 W pandemii zaczęliśmy marzyć o przestronnych mieszkaniach z własnym kawałkiem zieleni, na którą można spoglądać o każdej porze roku. Te marzenia przełożyły się na sytuację na rynku nieruchomości. Każdy balkon i taras stał się luksusem, a ceny działek i domów wzrosły. Sezon budowlany w pełni. Czas zatem przełożyć marzenia na rzeczywistość. Aby cieszyć oko pięknymi widokami, trzeba już na etapie snucia planów pomyśleć o oknach. Jakie są okna naszych marzeń?

Przeczytaj również:

 

Ostatnie, niełatwe miesiące uświadomiły nam, że równie ważny jak „swój kawałek podłogi” jest także „własny skrawek zieleni” i możliwość cieszenia nią oka przez cały rok. Niezależnie od sytuacji epidemicznej na zewnątrz. Zwłaszcza podczas lockdownów wyjście na taras czy do ogródka dawało poczucie wolności. Tym z nas, którzy mieli taką możliwość. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób poważnie myśli o domu z ogrodem lub mieszkaniu z tarasem. O takim miejscu na ziemi, które pozwala i komfortowo mieszkać, i cieszyć się kontaktem z naturą.

 

Wyjście do ogrodu lub na taras wiąże się oczywiście z oknami tarasowymi. Oczyma wyobraźni widzimy duże, efektowne przeszklenia, które zapewniają dużo światła we wnętrzach i wygodne wyjście na zewnątrz. Oto pięć elementów, jakie warto uwzględnić, by te wyobrażenia się urzeczywistniły.

 

#1 Wybór systemu

Okno tarasowe – im większe, tym lepiej

Oczywiste jest to, że okna tarasowe w naszym domu powinny być duże. To wciąż silny trend budowlany – możliwie duże przeszklenia, czasami zastępujące całe ściany, a nawet narożniki domów. Dlatego projekt pod hasłem „urzeczywistnianie marzeń o oknach” trzeba zacząć od wyboru systemu. Dostępne na rynku systemy drzwi tarasowych to: HS (podnoszono-przesuwny), PSK (równolegle-przesuwno-uchylny), PS (równolegle przesuwny), PS-L (równolegle przesuwny) oraz system przesuwno-składany (harmonijkowy).

 

HS – system podnoszono-przesuwny, czyli okna przesuwne w wersji Premium, których konstrukcja umożliwia instalację przeszkleń do 3300 mm szerokości skrzydła, a także przeszkleń narożnych. Skrzydło jezdne i część stała w pozycji zamkniętej nie tworzą jednej płaszczyzny, lecz są względem siebie przesunięte tak, aby po otwarciu skrzydło ruchome  idealnie wypełniło „uskok” przy skrzydle stałym, nie zabierając tym samym dodatkowej powierzchni w salonie. Zaletą tych okien są: opcja progu zlicowanego z podłogą (próg o wysokości 0 mm – zgodnie z DIN 18040 dla budownictwa bez barier architektonicznych) oraz możliwość zastosowania innowacyjnych udogodnień, wpisujących się w ideę Smart Home, jak możliwość sterowania zdalnego, za pomocą telefonu czy głosu.

„Internet Rzeczy, a więc rozwiązania typu Smart stają się naszą rzeczywistością. Drzwi tarasowe HS nie są już dziś tylko wysokiej klasy produktem budowlanym, ale nowoczesnym rozwiązaniem na miarę przyszłości, którym możemy sterować z drugiego końca pokoju, a nawet… świata” – zaznacza Szymon Krauze, Marketing Manager w G-U Polska, firmy, która jest pionierem w zakresie rozwiązań do drzwi tarasowych typu HS.

 

PSK – system równolegle-przesuwno-uchylny, zwany też systemem odstawno-przesuwnym. Jest to system okuć przeznaczony do średniej wielkości okien tarasowych. W pozycji zamkniętej skrzydła okna tworzą jedną płaszczyznę. Po otwarciu, które polega na przyciągnięciu do siebie skrzydła jezdnego, poruszającego się po widocznej szynie, skrzydło to jest przesuwane na stałą część okna. Konstrukcja drzwi tarasowych tego typu sprawia, że zawsze musimy liczyć się tu z kilkucentymetrowym progiem w przejściu. Zaletą okien w systemie PSK jest ich funkcja uchylna, która ułatwia wietrzenie pomieszczeń.

PS – system równolegle przesuwny działa na zasadzie podobnej do PSK, nie posiada jednak funkcji uchylnej. Również w tym przypadku w pozycji zamkniętej oba skrzydła ustawione są w jednej linii, a skrzydło ruchome przesuwa się na zewnętrznej szynie. Podobnie jak w przypadku okien tarasowych w systemie PSK – tu także w przejściu występuje próg (o wysokości podobnej jak w przypadku PSK).

 

PS-L – system równolegle przesuwny do mniejszych konstrukcji z kilkucentymetrowym progiem w przejściu. Skrzydło ruchome przesuwa się łatwo dzięki zastosowaniu wysokiej jakości łożysk kulkowych w wózkach jezdnych. System PS-L nie posiada funkcji uchylnej, jednak został zaprojektowany tak, aby uwzględniał również efektywną wentylację pomieszczeń – zapewnia rozszczelnienie po obwodzie skrzydła.

 

System przesuwno-składany (harmonijkowy) składa się ze skrzydła przechodniego (rozwiernego lub w wersji uchylno-rozwiernej) oraz kolejnych skrzydeł przesuwno-składanych. Z uwagi na nieprzewidywalność naszego klimatu to rozwiązanie wykorzystywane jest przede wszystkim w ogrodach zimowych, które latem można otworzyć na ogród. Jego największą zaletą jest światło przejścia – po złożeniu cała konstrukcja zajmuje mało miejsca, a próg może być bardzo niski (20 mm – zgodnie z DIN 18040 dla budownictwa bez barier architektonicznych).

 

#2 Odpowiedni montaż

Dobry montaż gwarancją komfortu

Wybór systemu, w jakim wykonane będą okna do naszego domu, wiąże się z konkretnymi wytycznymi dotyczącymi montażu. Dlatego swoją decyzję warto skonsultować z architektem (jeśli jesteśmy na etapie planowania domu) lub z ekipą montażową (np. gdy planujemy wymianę okien). W przypadku montażu dużych przeszkleń, zwykle dość ciężkich, trzeba uwzględnić zalecenia, których przestrzeganie gwarantuje bezawaryjne działanie drzwi.

 

„Innych prac wymaga przygotowanie otworu okiennego w nowo budowanym domu, innych wymiana okien w budynku już stojącym. Najważniejsze jest, aby uwzględnić wagę okna tarasowego oraz rozwiązania zapewniające tej konstrukcji stabilność. W przypadku okien typu Premium, w systemie HS, które bywają naprawdę ciężkie, konieczny jest precyzyjny i stabilny montaż, najlepiej na ciągłym podparciu progu. G-U oferuje szereg produktów, takich jak poszerzenia systemowe, ciepłe podpory oraz elementy montażowe, które wspomagają proces prawidłowego montażu i gwarantują stabilność konstrukcji na długie lata” – wyjaśnia Piotr Kosmowski, Szef Działu Techniki i Rozwoju w G-U Polska.

 

#3 Innowacyjne dodatki

Duże znaczy ciężkie, ale… może być lżej

Drzwi tarasowe HS mogą mieć skrzydła nawet o wadze do 600 kg. Co prawda dzięki swojej konstrukcji otwierają się łatwo, jednak można to uprościć. Pierwszym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest przedłużona klamka, przeznaczona do szczególnie ciężkich drzwi tarasowych. W ofercie producentów rozwiązań systemowych do okien i drzwi, np. G-U, można znaleźć nawet klamki z uchwytem o długości 40 cm (przedłużona klamka RONDO). G-U oferuje też inne rozwiązania, stworzone, aby ułatwić ręczną obsługę dużych drzwi tarasowych. To m.in. ukryty mechanizm HS LiftUnit – udogodnienie, które o połowę redukuje siłę potrzebną do podniesienia skrzydła drzwi HS.

„Rozwiązania, w które można wyposażyć drzwi tarasowe, powstają przede wszystkim z myślą o komforcie użytkowania i bezpieczeństwie. Są też takie, które dodatkowo chronią samą konstrukcję. Przykładem są np. jednostki amortyzujące HS SilentClose i HS StopUnit. Amortyzują one ewentualne uderzenie skrzydła w ramę okna, zarówno w czasie zamykania, jak i otwierania. HS SilentClose delikatnie hamuje skrzydło kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej i automatycznie, delikatnie je domyka. W przypadku HS StopUnit, po zatrzymaniu skrzydła przed osiągnięciem pozycji krańcowej, trzeba je ręcznie dosunąć do końca i zaryglować” – wyjaśnia Szymon Krauze, Marketing Manager G-U Polska.

 

Jednym z najbardziej popularnych elementów dodatkowych do dużych drzwi tarasowych jest oczywiście napęd, umożliwiający otwieranie ich za pomocą pilota. Warto zawczasu pomyśleć o tym, czy będziemy chcieli zamontować takie rozwiązanie. Eksperci G-U przypominają, że napęd musi mieć źródło zasilania, a to wiąże się z koniecznością doprowadzenia przewodów elektrycznych zarówno do zasilania, jak i ewentualnie sterowania (przy przełączniku ściennym). Dobrze jest też już na etapie wyboru okien zastanowić się nad charakterem i estetyką wnętrza. Całkowicie ukryty w ramie skrzydła napęd HS ePOWER spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, dla których dobry design oznacza nie tylko estetykę, ale i funkcjonalność.

 

#4 Zabezpieczenie przed włamaniem

Ochrona od strony ogrodu

Standardem są antywłamaniowe drzwi wejściowe do domów i mieszkań. Dlatego włamywacze, poszukując ewentualnego słabego ogniwa, często próbują dostać się do środka od strony ogrodu lub tarasu. Tym bardziej, że te miejsca bywają zasłonięte przed wzrokiem sąsiadów. Dlatego warto pamiętać o tym, by – planując montaż nowych okien lub myśląc o oknach swoich marzeń, pomyśleć również o stronie praktycznej i bezpieczeństwie. A to zagwarantować mogą rozwiązania zabezpieczające przed włamaniem.

 

„Duże okna tarasowe rzeczywiście mogą wydać się nieproszonym gościom „furtką” do wnętrza. Na szczęście można się zabezpieczyć przed taką niechcianą wizytą. Z pomocą przychodzą tu blokady antypodważeniowe, które sprawiają, że nawet próba podważenia okna łomem spełznie na niczym, oraz dodatkowe zaczepy, skutecznie utrudniające włamywaczom otwarcie drzwi tarasowych” – podpowiada Piotr Kosmowski, ekspert G-U Polska. Podkreśla również, że warto zabezpieczyć się dodatkowo, wyposażając drzwi tarasowe w szyld z półwkładką (np. Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym) zaślepioną od strony zewnętrznej, która skutecznie zablokuje zamiary włamywacza.

 

# 5 Budownictwo bez barier

Próg zlicowany z podłogą

Wybór systemu, w jakim wykonane będą okna tarasowe, w dużym stopniu determinuje wysokość progu. Z wyraźnym progiem musimy liczyć się, wybierając systemy PS, PSK, PS-L. W drzwiach harmonijkowych próg, w zależności od rodzaju zastosowanych profili, ma wysokość ok. 20 mm, jest więc odpowiedni do budownictwa bez barier (drzwi składają się i przesuwają w specjalnej prowadnicy). W przypadku drzwi tarasowych HS można uzyskać całkowite zlicowanie progu z podłogą, co jeszcze pełniej odpowiada wymaganiom budownictwa bez barier.

 

„Próg zlicowany z podłogą sprawia, że po otwarciu okna wnętrze mieszkania optycznie łączy się z tarasem, bo obie podłogi są na tym samym poziomie, a oddziela je niemal niewidoczna prowadnica skrzydła. Takie przejście nie stanowi żadnej przeszkody dla osób mniej sprawnych, także poruszających się na wózkach, jest ono również bezpieczne dla biegających dzieci” – mówi Szymon Krauze.

 

Na to, jakie okna tarasowe ostatecznie wybierzemy, składa się oczywiście o wiele więcej czynników. Warto mieć jednak świadomość, że bardzo często będzie to wybór na lata, trzeba więc uwzględnić także upływ czasu i to, że kiedyś będziemy starsi i mniej sprawni. Dlatego w marzeniach powinniśmy wziąć pod uwagę także to, że nasze potrzeby będą się zmieniać w czasie i dzisiejsze otwarcie na naturę oraz design najprawdopodobniej ustąpią miejsca pragnieniu poczucia komfortu i bezpiecznej obsługi drzwi tarasowych.



Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl