Brama garażowa a styl budynku – sprawdzone metody


Brama garażowa a styl budynku – sprawdzone metody
2020-09-21
Ze względu na duży rozmiar bramy w stosunku do budynku, stanowi ona bardzo ważny element wizualny całości koncepcji architektonicznej. Z tego powodu barwa oraz styl bramy garażowej powinny być solidnie przemyślane.

Standardowe rozwiązania

 

Przeczytaj również:

Najczęściej spotykamy się z dopasowaniem koloru bramy garażowej pod barwę okien oraz drzwi zewnętrznych. Większość producentów proponuje pełen komplet stolarki otworowej do domu w jednej tonacji kolorystycznej. Dopasowanie obejmuje ponadto również materiał i strukturę, z jakiego produkty zostaną wykonane. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujemy gwarancję spójnego dopasowania elementów uzupełniających architekturę budynku.

Zdarzają się sytuację, że poszczególne elementy stolarki otworowej kupowane są w różnym czasie. Naprzeciw klientom wychodzi producent Nitus, który oferuje bogatą paletę kolorystyczną, znacznie ułatwiającą dobór barwy bramy. Nawet w przypadku okien i drzwi drewnianych, nie ma problemu z dopasowaniem designu. Dzięki własnej linii technologicznej do oklejania paneli bramowych kolekcja barw firmy Nitus obejmuje szeroką grupę oklein imitujących różne gatunki drewna, a także powierzchnie metaliczne.

 

Mniej schematycznie

 

Oryginalnym sposobem, coraz częściej wykorzystywanym przez klientów, jest dopasowanie koloru bramy garażowej do osłon okiennych. Zastosowanie kontrastu pomiędzy barwą okien, a rolet zewnętrznych, z pewnością nada budynkowi unikalny charakter. Dodatkowo dopasowanie bramy pod kolor rolet sprawi, że całość będzie prezentować się niezwykle intrygująco.

W takiej sytuacji warto poszukać producenta, który w swojej ofercie oprócz stolarki otworowej, oferuję także rolety. Firma Nitus posiada wszystkie te produkty w wielu propozycjach kolorystycznych. Szeroki wybór produktów oraz barw gwarantuje harmonijne połączenie różnych elementów budynku.

 

Niebanalna koncepcja

 

Czasami brama garażowa usytuowana jest na pustej ścianie budynku i nie komponuje się z żadnymi elementami stolarki otworowej. Wówczas warto przemyśleć dostosowanie kolorystyczne do ogrodzenia posesji lub bramy wjazdowej. Nierzadko stosowanym rozwiązaniem w ostatnich latach jest identyczny design bramy garażowej oraz wjazdowej, co nadaje całości projektu spójności i estetyki.

Dosyć odważnym wariantem, ale jednocześnie niezwykle interesującym jest dopasowanie bramy pod kolor roślinności wokół domu, zwłaszcza naturalnego ogrodzenia, jakim jest żywopłot. Firma Nitus proponuje bardzo ciekawy kolor okleiny w zielonej tonacji kolorystycznej. Pod nazwą: jasnozielony deska (GAP80-Z4) dostajemy niezwykle ciekawą propozycję imitującą drewno w zielonej barwie. Wielbiciele ekologicznych akcentów będą zachwyceni taką możliwością.

 

Oryginalny pomysł

 

Nieszablonowym rozwiązaniem jest także dopasowanie bramy pod kolor dachu lub orynnowania budynku. Barwa bramy może być zaprojektowana w identycznym kolorze lub podobnej tonacji. Możemy manewrować kilkoma odcieniami tej samej barwy, co na pewno wyróżni nasz projekt na tle standardowych. Jedną z najpopularniejszych barw ostatnich miesięcy jest antracyt, z którym świetnie komponują się elementy w tonacji bazaltowej lub jasnoszarej. Możemy zachować mniejszy lub większy kontrast pomiędzy różnymi elementami.   

 

Ukryta brama

 

Jeśli nie chcemy wyraźnie eksponować bramy garażowej, możemy ukryć ją w bryle budynku. Brama garażowa oraz elewacja to dwa elementy, które są ze sobą ściśle powiązane. W zależności od wielkości domu oraz samej bramy może ona zajmować nawet 25% elewacji całego budynku. Z tego powodu dopasowanie tonacji kolorystycznej tych dwóch elementów jest niezwykle ważne. Zazwyczaj decydujemy się na zastosowanie kontrastu i mocną ekspozycję. Coraz częściej jednak szukamy kolorów w podobnej tonacji lub wręcz o identycznej barwie. Zastosowanie maksymalnie zbliżonych kolorów pozwala całkowicie wtopić bramę garażową w ścianę budynku.

 

Barwa a nasycenie

 

Poza dopasowaniem bramy do wybranych elementów budynku warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, na które także należałoby zwrócić uwagę. Istotną kwestią jest wpływ nasycenia na końcowy efekt. Jasne barwy nadają lekkości i przestrzeni, natomiast ciemne kolory sprawiają, że dany obiekt wydaje się ciężki i masywny.

Nasycenie barwy ma również znaczenie, biorąc pod uwagę usytuowanie bramy względem kierunków świata. Od południa brama powinna mieć kolor jaśniejszy, natomiast od północy ciemniejszy. Pozwoli to zachować przez dłuższy czas właściwą barwę, która nie wyblaknie pod wpływem promieni słonecznych.

Ciekawe rozwiązanie proponuje firma Nitus, stosując okleiny Hornschuch Techprofol w technologii Cool Color Plus. Technologia ta pozwala na montaż bramy w miejscach nasłonecznionych niezależnie od barwy folii i wymiaru bramy. Dzięki zastosowaniu nowatorskich, opatentowanych pigmentów wyposażonych w dodatkową białą warstwę, brama skutecznie odbija promienie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu się i odbarwieniu, nawet w przypadku bram w ciemnych kolorach.

 

*** 

Firma NITUS specjalizuje się w produkcji bram segmentowych garażowych i przemysłowych. Jest także producentem stolarki aluminiowej, PVC i przeciwpożarowej, rolet zewnętrznych, moskitier oraz komórek lokatorskich. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (powiat brzeski, woj. małopolskie).


www.nitus.pl     
www.facebook.com/PiotrNowak.NITUS/

 



Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl