Budownictwo bez barier - przykłady rozwiązań do drzwi wejściowych i tarasowych


Budownictwo bez barier - przykłady rozwiązań do drzwi wejściowych i tarasowych
2024-03-01
Komfortowa i zdalna obsługa drzwi, a także bezprogowe wejście do domu – w tym przez drzwi tarasowe – to podstawowe zagadnienia związane z budownictwem bez barier.

 Architektura przyjazna wszystkim użytkownikom nie dotyczy bowiem tylko kwestii schodów oraz planowania budynków użyteczności publicznej. Nawet we własnym domu możemy napotkać (jeśli nie dziś, to kiedyś) bariery utrudniające życie, a nawet takie nie do pokonania. Na co zwrócić zatem uwagę, przygotowując się do zakupu drzwi wejściowych i tarasowych, aby były przyjazne w obsłudze – zarówno dziś, jak i w jesieni życia?

 
Dom marzeń – przyjazny wszystkim domownikom


Planując dom lub generalny remont, często skupiamy się na tym, co stanowi obiekt naszych westchnień – duże okna tarasowe, jasne i dobrze doświetlone wnętrza, eleganckie drzwi wejściowe, dopasowana stolarka okienno-drzwiowa, a dookoła zieleń i taras. Tymczasem warto pamiętać, że własny dom lub mieszkanie to miejsca, w których planujemy spędzić przynajmniej większą część życia. Czy myślimy zatem, jak będziemy funkcjonować w nich za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat? Często niestety nie, więc gdy potrzeby i możliwości ruchowe mieszkańców się zmieniają, okazuje się, że poszczególne elementy architektury trzeba zaplanować na nowo – i mowa nie tylko o schodach.

– Na początku zazwyczaj myślimy głównie o małych dzieciach i ich potrzebach, ale z czasem musimy pomyśleć także o sobie lub najbliższych, wśród których są osoby starsze lub z niepełnosprawnością. Wiek i możliwości ruchowe, ale także liczba domowników, zmieniają się na przestrzeni lat, dlatego przy okazji budowy lub generalnego remontu domu, albo mieszkania, warto rozważyć najprostsze elementy związane z architekturą bez barier, abyśmy nie musieli poprawiać ich w przyszłości. Mowa o takich elementach, jak: wejście wraz z podjazdem, łazienka i WC, bezprogowe przejścia, obsługa okien i drzwi. Dom przyjazny wszystkim domownikom to dom bez barier, zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak i dla małych dzieci, ludzi starszych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej – mówi Szymon Krauze, marketing manager firmy G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów do okien i drzwi.



Za wysokie progi – problem, którego można uniknąć


Obecnie w nowych domach i mieszkaniach nie ma już problemu progów oddzielających poszczególne pomieszczenia. Nadal pojawiają się jednak progi w drzwiach wejściowych i tarasowych lub balkonowych. Tymczasem i z nich można łatwo zrezygnować, tworząc bezprogowe ciągi komunikacyjne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego – znalezienie właściwych rozwiązań i wcześniejsze uzgodnienie kwestii montażowo-technicznych z wykonawcami oraz dostawcą.

Rozwiązaniem umożliwiającym bezprogowe przejście z domu na taras jest np. płaski próg do drzwi HS, czyli tzw. próg zlicowany z podłogą lub próg „na zero”. Tego typu rozwiązanie tworzy jednolitą płaszczyznę pomiędzy salonem a tarasem, pozwalając wyrównać oba poziomy podłogi – zewnętrzny i wewnętrzny. Jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest szyna jezdna. Jej wysokość  w drzwiach podnoszono-przesuwnych może wynosić od 4,4 mm do 15 mm, nie sprawia więc ona żadnego problemu podczas przejścia lub przejazdu, np. wózkiem dziecięcym, inwalidzkim czy chodzikiem rehabilitacyjnym. Użytkownik zyskuje nie tylko bezpieczne i komfortowe przejście na taras, ale także efekt większej powierzchni – po otwarciu drzwi tarasowych salon i taras tworzą jedną, elegancką płaszczyznę. Rozwiązanie to spodoba się także rodzicom, minimalizuje bowiem możliwość potknięcia się przebiegającego dziecka.

– Próg zlicowany z podłogą ma same zalety, dlatego warto rozeznać się w ofercie dostawców drzwi tarasowych, czy takie rozwiązanie mają w standardzie. W ofercie Eko-Okien S.A. znajdują się np. systemowe rozwiązania do progów TS-50 marki G-U pod postacią wyrównania progu i fabrycznie wpinanego odwodnienia liniowego w drzwiach HS. Progi zlicowane z podłogą to rozwiązanie, które odpowiada na rzeczywiste potrzeby i oczekiwania klientów dotyczące m.in.: wygodnego i bezpiecznego przejścia, efektownego połączenia salonu z tarasem, rozwiązań klasy PREMIUM. Nasze drzwi podnoszono-przesuwne opierają się na sprawdzonych okuciach marki G-U, dlatego możliwe było zastosowanie w nich kompatybilnego progu TS-50 z opcją systemowego wyrównania progu oraz z odwodnieniem liniowym – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Okna S.A.



Co ważne, dobre rozwiązania tego typu wpisują się zarówno w wymogi budownictwa bez barier, jak również budownictwa energooszczędnego lub pasywnego, ponieważ mają właściwości termoizolacyjne. Przykładem są progi TS-50 oraz inne płaskie progi do HS-ów z oferty G-U, które dobrze izolują okolice nadproża – chroniąc także przed wilgocią i powstawaniem mostków termicznych. Systemowe, czyli dobrze dopasowane, odwodnienie do płaskiego progu zapewnia bowiem odpływ dużej ilości wody (np. podczas zacinającego, ulewnego deszczu). Podobna zasada dotyczy także drzwi wejściowych – warto postawić na dostawców, którzy umożliwiają zastosowanie płaskiego progu. Chociaż w przypadku drzwi wejściowych bez barier ważny jest nie tylko brak progu, ale także podjazd prowadzący do drzwi i metoda ich obsługi.

Automatyzacja drzwi – nie tylko wygoda


Nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki drzwiowej to nie tylko wygoda, ale także łatwiejszy dostęp do domu dla seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz dzieci.

– Przykładem tego typu rozwiązania są drzwi wyposażone w samoryglujący zamek GU-Secury Automatic i w silnik A-Öffner lub A-Öffner Servo – ten drugi sprawia, że aby otworzyć nawet duże i ciężkie drzwi, wystarczy lekko przekręcić klucz lub stuknąć w klamkę. Zautomatyzowane drzwi można także podłączyć do modułu sterującego i centrali zarządzającej inteligentnym domem, dzięki czemu użytkownik będzie automatycznie sterować drzwiami – również na odległość, za pomocą aplikacji w telefonie. W praktyce zamek GU-Secury Automatic automatycznie zarygluje drzwi przy każdym ich zamknięciu, a aplikacja umożliwi ich zdalne odryglowanie, np. jeśli któryś z domowników nie ma klucza lub gdy chcemy wpuścić gości, a nie zdążyliśmy jeszcze dojechać do domu – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.

Jeśli użycie klucza nadal jest barierą, która przysparza użytkownikom problemu, to i ją można zlikwidować. Rozwiązaniami umożliwiającymi wejście do domu bez użycia klucza, są np. transpondery, klawiatury kodowe i czytniki linii papilarnych. Oprócz tego, że są to urządzenia wygodne w obsłudze i przyjazne małym dzieciom (czytniki mogą mieć funkcję rozpoznawania zmieniających się – rosnących – palców najmłodszych domowników), ułatwiają również życie osobom o ograniczonej sprawności manualnej.

Tego typu systemowe rozwiązania nie dotyczą jednak tylko drzwi wejściowych – mogą być zastosowane także w zautomatyzowanych drzwiach tarasowych typu HS. Drzwi podnoszono-przesuwne, chociaż są oparte na nowoczesnej i komfortowej w obsłudze konstrukcji, to w wersji wielkogabarytowej mogą okazać się trudniejsze w otwieraniu i zamykaniu dla osób poruszających się np. na wózku inwalidzkim lub używających sprzętu ortopedycznego.



– Drzwi HS także mogą być zautomatyzowane. Wystarczy wybrać te wyposażone w napęd nawierzchniowy HS Master (ze skrzynką montowaną nad ramą okna) lub całkowicie wbudowany w ramę okna i zasilany akumulatorowo napęd HS ePOWER (niewidoczny). W wersji podstawowej drzwi z napędem obsługiwane są za pomocą pilota. Można je jednak połączyć z modułem sterującym i centralą zarządzającą, aby obsługiwać je z poziomu aplikacji w smartfonie. W przypadku drzwi typu HS z napędem HS ePOWER dodatkowym atutem w kontekście budownictwa bez barier jest także brak klamki, którą zastępuje panel sterowania. Umożliwia on obsługę HS-ów za pomocą odpowiednich przycisków, a dodatkowo posiada opcję blokady rodzicielskiej – wyjaśnia Tomasz Bartol.

Jeśli nie planujemy jednak drzwi tarasowych z napędem, można skorzystać z innych systemowych rozwiązań do drzwi HS, które wspomagają ręczną obsługę. W ofercie G-U są to: przedłużona klamka, której otwieranie jest znacznie prostsze, zwłaszcza w pozycji siedzącej (na wózku) i ukryty mechanizm HS LiftUnit, który sprawia, że drzwi tarasowe otwiera się nawet o połowę lżej.

O wymienionych rozwiązaniach warto pamiętać, planując budowę domu lub generalny remont – życie w mieszkaniu bez barier architektonicznych jest bowiem komfortowe od początku i dla wszystkich domowników, nawet jeśli są jeszcze silni i sprawni. A w przyszłości może być już nie tylko wygodne, ale przede wszystkim konieczne do bezproblemowego funkcjonowania.


Przeczytaj również:

------------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box



Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl