CASE STUDY: Szpital wielozadaniowy im. Moisèsa Broggiego w Sant Joan Despí zaprojektowany przez Llui


CASE STUDY: Szpital wielozadaniowy im. Moisèsa Broggiego w Sant Joan Despí zaprojektowany przez Llui
2021-11-23
Kryzys związany z wybuchem pandemii COVID-19 wystawił na próbę zdolności infrastruktury zdrowotnej na całym świecie, skutkując koniecznością budowy nowych placówek ochrony zdrowia w odpowiedzi na bieżące oraz przyszłe potrzeby.

Kryzys związany z wybuchem pandemii COVID-19 wystawił na próbę zdolności infrastruktury zdrowotnej na całym świecie, skutkując koniecznością budowy nowych placówek ochrony zdrowia w odpowiedzi na bieżące oraz przyszłe potrzeby. Nie inaczej było w przypadku szpitala im. Moisèsa Broggiego w miejscowości Sant Joan Despí położonej w prowincji Barcelona (Hiszpania). Nowy wielozadaniowy budynek powstał na tyłach istniejącej placówki z myślą o leczeniu wyłącznie pacjentów cierpiących na COVID-19. Projekt pod nazwą „Szpital wielozadaniowy im. Moisèsa Broggiego” został opracowany przez Lluisa Morana z pracowni moranARQ. Jest to architekt specjalizujący się w dziedzinie robót publicznych, a w szczególności w zakresie architektury placówek zdrowotnych, który może się poszczycić realizacją wielu projektów obiektów społeczno-zdrowotnych, ośrodków zdrowia oraz szpitali.

Przeczytaj również:

Szpital im. Moisèsa Broggiego w miejscowości Sant Joan Despí to przedsięwzięcie o powierzchni ponad 4500 m2, które okazało się nie lada wyzwaniem ze względu na rekordowy termin realizacji – obiekt powstał w ciągu zaledwie 21 tygodni.

Podczas budowy szpitala zdecydowano o minimalizacji wykorzystania materiałów przy jednoczesnym zapewnieniu ich wytrzymałości i długowieczności.

„Postanowiliśmy zastosować Kamień Spiekany Neolith, minimalizując liczbę połączeń między wielkoformatowymi płytami i optymalizując rozmiar płyt, aby umożliwić bardziej wydajne wykorzystanie materiału dzięki jego użyciu w całym szpitalu.” – Lluis Moran z pracowni moranARQ.

Nienaganny poziom higieny

Ze względu na doskonałe właściwości tworzywa Neolith® był to idealny materiał spełniający potrzeby i oczekiwania związane z tą innowacyjną propozycją obiektu opieki zdrowotnej wymagającego zapewnienia najwyższej jakości i higieniczności wykorzystanych materiałów.

Wytrzymałość i praktycznie zerowa porowatość Neolith® umożliwia zachowanie idealnego poziomu czystości i higieny materiału. Ponadto jego duży format pozwala na ograniczenie liczby połączeń i przyczynia się do zapobiegania rozwojowi szkodliwych bakterii oraz rozprzestrzenianiu się brudu. Jest to aspekt nieodzowny, zwłaszcza na liczących ponad sto łóżek Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), w których konieczne jest zapewnienie maksymalnego poziomu higieny w celu stworzenia środowiska wolnego od zarazków.

Harmonijna estetyka

Materiał Neolith® został szeroko wykorzystany zarówno we wnętrzu szpitala im. Moisèsa Broggiego, jak i do wykonania jego powierzchni zewnętrznych. Wewnątrz obiektu do wykonania okładzin ściennych poszczególnych sal oraz OIOM-ów zastosowano model Just White. Matowa biel tego modelu nadaje atmosferę nieskazitelnej czystości niezbędnej w kontekście opieki zdrowotnej, a jego gładkie wykończenie umożliwia łatwe czyszczenie powierzchni.

„Na niższych piętrach oraz na OIOM-ach wybraliśmy ten materiał w kolorze złamanej bieli ze względu na jego właściwości, zwłaszcza dla często uczęszczanego OIOM-u wymagającego bardzo wysokiego poziomu higieny.” – Lluis Moran z pracowni moranARQ.

Również do wykonania elewacji budynku konieczne było użycie materiału wytrzymałego, a zarazem niewymagającego zbytnich zabiegów konserwacyjnych, takiego jak Neolith®. Wybrano zatem model Aspen Grey ze względu na szarawy odcień i matowe wykończenie oraz teksturę zbliżoną do prawdziwego kamienia.

Przyjazna i zrównoważona architektura

Elewacja budynku została zaprojektowana przy wykorzystaniu modułowego systemu montażu za pomocą śrub, tworząc czteropiętrowy budynek, którego trzecie piętro stanowi całkowicie otwartą przestrzeń. Jest to wielofunkcyjna płaszczyzna umożliwiająca zmienną konfigurację w celu dostosowania do przyszłych potrzeb.

Dążąc do minimalizacji użycia materiałów i uwzględnienia różnych alternatyw, projektant przewidział cokół mający zarówno konstrukcyjne, jak i estetyczne zastosowanie. Z konstrukcyjnego punktu widzenia konieczne było zastosowanie materiałów odpornych na wpływ warunków atmosferycznych i zapewniających ciągłą izolację budynku.

 „Neolith to długowieczny kamień o szeregu właściwości, które uznaliśmy za optymalne do wykonania tego budynku.”– Lluis Moran z pracowni moranARQ.

Wykonany z surowców w 100% naturalnych Neolith® jest odporny na zmiany temperatury oraz na promieniowanie UV, a ponadto nie traci swoich właściwości z biegiem czasu. Materiał blokuje również bezpośrednie promienie słoneczne, zapewniając znaczną oszczędność energii.

Z estetycznego punktu widzenia do wykonania niższej partii elewacji konieczne było zastosowanie atrakcyjnej powierzchni ze względu na fakt, że jest to pierwszy element, z którym mają styczność użytkownicy budynku. Ten sam materiał postanowiono wykorzystać również we wnętrzu szpitala w celu dopełnienia jego kompleksowej estetyki.

Jest to projekt stworzony z myślą o dobrym samopoczuciu pacjenta, mającego kontakt z personelem medycznym oraz z otoczeniem, w którym wykorzystanie efektywnych, bezpiecznych i wytrzymałych materiałów było nieodzowne dla realizacji wstępnie założonych celów konstrukcyjnych i prozdrowotnych.

INFORMACJA O TWÓRCACH:

Architekt: Lluis Moran z pracowni moranARQ.

Wykonawca: Konsorcjum Construcciones Rubau, Sa-dominion Industry & Infrastructures, SL. Zdjęcia: Adrià Goula / Dámaso Pérez, Fototec.



Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl