Ciepłe poddasze – o czym musisz pamiętać
W ostatnich latach poddasza nie tylko stały się funkcjonalne, ale nawet stanowią serce domu. To tam urządzamy sypialnie, łazienki, pokoje dziecinne i wspólne przestrzenie odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobre docieplenie tej części domu.
Ocieplenie
|
Bezapelacyjnie najlepszym materiałem do ocieplania poddasza jest wełna mineralna. Wszystko dlatego, że jest ona lekka, niepalna oraz posiada zdolność przepuszczania pary wodnej. Można łatwo dopasować ją do przestrzeni między krokwiami, ponieważ jest elastyczna. Dodatkowo produkt posiada zdolności izolacji akustycznej. Do ocieplenia poddasza idealnie sprawdzi się termoizolacja TECHNO. To niepalny, wodoodporny, ciepły i akustycznie izolacyjny materiał z wełny mineralnej (na bazie skały bazaltowej) powiązanej ze sobą lepikiem o obniżonej zawartości fenolu.
Pamiętajmy, że źle wykonana izolacja poddasza powoduje straty dla naszego portfela nie tylko z powodu wyższych rachunków za ogrzewanie. Jeśli pomieszczenia na górze domu będą zawilgocone, grozi nam przyspieszony remont, a to już niebagatelna kwota.
Ile warstw wełny?
Jeśli już wybierzesz ocieplenie w postaci wełny mineralnej, pozostaje zdecydować, jak grubą jej warstwę zamontujesz. Standardowo na poddaszu energooszczędnym jest to od 25 do 30 cm. Warto wiedzieć, że dodanie jeszcze 10 cm zwiększa izolacyjność cieplną o aż 40%, czyli szybko się zwróci. Największą gwarancję dobrej izolacji daje ocieplenie wełną mineralną z dwóch warstw. To zabezpieczenie między innymi przed tak zwanym mostkiem termicznym. Czym on jest? To miejsce, w którym następuje wzmożona utrata ciepła, będące elementem przegrody budowlanej.
Okna
Wybierając okna na poddasze, trzeba pamiętać o niezbędnych materiałach montażowych. Są to kołnierz uszczelniający i rama izolacyjna. Zapewniają one szczelność i prawidłową izolację termiczną. Same okna powinny być przede wszystkim odporne na zjawiska pogodowe, w tym deszcz, śnieg, czy grad. Szyby warto zabezpieczyć folią, tak by po ewentualnym rozbiciu (np. przez ciężką gałąź) nie stanowiły one zagrożenia dla mieszkańców.
Planując budowę lub remont poddasza pamiętajmy, że źle zaizolowany za słabo ocieplony dach może skutkować utratą do nawet 25% ciepła!
Nadesłał:
Zuzanna Pęksa
|