Dlaczego okna plastikowe parują od środka?


2018-11-12
Zauważyłeś kropelki wody lub pary zbierające się na oknie? Uwaga - może się okazać, że to nie tylko problem estetyczny. Lepiej nie bagatelizować tego zjawiska.

Warto wiedzieć z czym się ono wiąże i jak mu zapobiegać! Parowanie szyb, w większości przypadków, jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, jednak może nieść za sobą groźne skutki.

Przeczytaj również:

Skąd się bierze para?

Para wodna powstaje na skutek różnicy temperatur po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby. Dlatego zjawisko to rzadziej występuje w okresie wiosenno - letnim a nasila się w jesienno - zimowym. - Nie bez znaczenia jest również wilgotność powietrza w samym mieszkaniu. W przypadku pomieszczeń, w których wilgotność jest standardowo zwiększona, czyli na przykład kuchni lub łazienki, szczelne okna skutecznie uniemożliwiają wymianę powietrza. Prowadzi to właśnie do parowania szyb. Brak sprawnej wentylacji, wilgoć oraz szczelne okna to prosty przepis na częste skraplanie się pary na szybach.- mówi Agata Wypych z Oknar Internorm  

Oczywiście w sytuacjach kiedy wilgoć jest zwiększana - na przykład przez kąpiel - występuje parowanie i skraplanie wody. Przy prawidłowej cyrkulacji powietrza zjawisko to bardzo szybko ustępuje. Pomaga w tym również chwilowe uchylenie okna lub włączenie mechanicznego nawiewu. Tego typu sytuacja nie powinna martwić. Niemniej, w przypadku skraplania się wody bez wyraźnego powodu, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wentylację. Jej wadliwe działanie prowadzi do rozwoju pleśni, która z kolei wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Szczelne okno a wentylacja

Nowoczesne, super szczelne okna, przez które w żaden sposób “nie ucieka” ciepło z domu, często jest mylnie obarczane winą za skraplanie się pary na szybach. Prawda jest taka, że nie samo okno jest tutaj problemem a wentylacja. Aby ją zapewnić można zainstalować nawiewniki do okien, poprawiające przepływ powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba uchylać bądź rozszczelniać okien, by zachować dobrą wymianę powietrza. - Okna Internorm mogą zostać wyposażone w nawiewniki z odzyskiem ciepła, które zapewniają odpowiednią wentylację bez utraty szczelności i izolacyjności cieplnej. Jeśli nie posiada się takich okien, w przypadku sytuacji, które zwiększają wilgotność (np. gotowanie) warto uchylić okno. - mówi Agata Wypych z Oknar Internorm

Problem z konstrukcją

Zdarza się, że okna dwuszybowe i trzyszybowe parują od środka. Wygląda to tak, że para osadza się wewnątrz wkładu szybowego, pomiędzy taflami szkła. W tym przypadku nie jest to zjawisko naturalne. Świadczy to o rozszczelnieniu pakietu szybowego, czego skutkiem jest dostanie się pary wodnej do przestrzeni między szybami, gdzie normalnie znajduje się gaz. Niestety taki zestaw najczęściej wymaga wymiany. Praktycznie nie posiada on już żadnych właściwości termoizolacyjnych.

 
Nadesłał:

Katarzyna34

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl