Dom inspirowany Dalekim Wschodem z powierzchniami konglomeratowymi Technistone
W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukujemy ukojenia w zaciszu własnego domu. W tym celu aranżując swoje wnętrza czerpiemy inspiracje z najróżniejszych zakątków świata. Natchnieniem do wykreowania swoistej oazy spokoju może być kultura Dalekiego Wchodu.
Barwy ziemi, ascetyzm wyposażenia i dekoracji, podkreślenie związku z naturą – tymi słowami można opisać wnętrza inspirowane nurtem Zen. Filozofia ta narodziła się w Chinach, skąd przeniosła się do innych państw położonych na Dalekim Wschodzie, potem zawitała także w Europie. Pierwotnie idee Zen kojarzone były wyłącznie z duchowością, medytacją i samorozwojem, dziś posiadają znacznie szersze zastosowanie. Koncepcja Zen znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce, architekturze ogrodowej, a także w wyposażeniu wnętrz, wiążąc się ściśle z chińską filozofią Feng shui – starożytną praktyką planowania przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Zwieńczeniem stylizacji utrzymanych w konwencji Dalekiego Wschodu są blaty Technistone, dla których powstania natchnieniem była wyjątkowość natury.
Życie w harmonii
Aranżacje utrzymane w duchu Zen sprzyjają wyciszeniu – są harmonijne, tchną spokojem, a charakterystyczne dla nich skromne wyposażenie i obecność naturalnych surowców pomagają mieszkańcom odnaleźć wewnętrzną równowagę.
Równowaga barw
We wnętrzach inspirowanych filozofią Wschodu dominują stonowane kolory - głównie barwy ziemi: beże, brązy, szarości, zieleń oraz biel. Stonowane barwy, odpowiadające tym, występującym w naturalnym środowisku oraz delikatne rysunki powierzchni, do złudzenia przypominające naturalne kamienie sprawiają, że blaty Technistone idealnie wpisują się w koncepcje aranżowane w duchu Zen.
Mniej znaczy więcej
Kolejnym istotnym wyznacznikiem tego typu stylizacji jest przewaga minimalizmu nad dekoracyjnością. Ascetyczna pustka, związana z wyzbyciem się wszelkich zbędnych dodatków skłania do podróży w głąb siebie. W aranżacji wnętrz wyraża się ona poprzez zachowanie równowagi między liczbą elementów wyposażenia, a niezagospodarowaną przestrzenią. Koncepcja ta jest tożsama także z filozofią feng shui. Według dalekowschodnich koncepcji meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne oraz proste w swej formie, z kolei tkaniny dobrane pod kątem użytkowym, a nie dekoracyjnym. W tym celu zdobne obrusy warto zamienić na podkładki z trawy morskiej, a ciężkie zasłony zastąpić drewnianymi żaluzjami lub bambusowymi roletami.
Z pasji do natury
Zarówno nurt Zen, jak i feng shui, nastawione są na bliskość z naturą, dlatego we wnętrzach zaaranżowanych w zgodzie z tymi koncepcjami często znajduje się wyjście na zachęcający do wypoczynku ogród. Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do natury, drzwi balkonowe zamieniane są na wielkopowierzchniowe przeszklenia, dające wrażenie integracji wnętrza i przydomowej przestrzeni, a także zapewniające dopływ naturalnego światła. Według starożytnej praktyki feng shui, czyste powietrze i dobre oświetlenie są bardzo ważne dla swobodnego przepływu tzw. energii chi, gwarantującej pomyślność i zdrowie domowników.
Siła przyrody
W aranżacjach inspirowanych sztuką kompletacji oraz techniką planowania przestrzennego, bardzo istotny jest materiał, z którego wykonane są elementy wyposażenia. Drewno, papier ryżowy, morska trawa czy bambus świetnie sprawdzą się w tej roli. Kamień, jako naturalny surowiec także wpisuje się w koncepcję Zen, jednak jego niedoskonałe właściwości użytkowe – znacząca waga, porowatość czy podatność na przebarwienia sprawia, że wielu użytkowników zastanawia się nad jego zastosowaniem.
Stworzone przez naturę,…
Rozwiązaniem, łączącym naturalność surowca z wysokimi parametrami technicznymi są konglomeraty kwarcytowe Technistone z linii Noble, których rysunek do złudzenia przypomina naturalny kamień. Materiały Technistone można wykorzystać do wykonania blatów, fartuchów kuchennych i parapetów, a także do wyłożenia ścian, podłóg oraz schodów. Dzięki swoim doskonałym właściwościom technicznym konglomeraty kwarcytowe są bardzo wygodne dla użytkowników, z kolei dzięki swojemu sprawdzonemu składowi są przyjazne środowisku.
…zaprojektowane przez człowieka
W aranżacjach opartych na Zen efektownie prezentować mogą się konglomeraty Noble Ivory White, nawiązujące swoim wybarwieniem do kości słoniowej. Ich delikatny odcień nieco rozjaśni oraz wyłagodzi stylizację opartą na głębokich barwach ziemi. Noble Athos Brown z kolei w ciepłym kolorze brązu, podkreśli naturalny charakter pomieszczenia, dodając mu nieco klimatycznego ciepła. Dopełnieniem tak zaaranżowanych przestrzeni może być kwitnąca gałąź wiśni, drzewko bonsai lub ikebana – subtelna w wyrazie kompozycja z kwiatów. Konglomeraty Technistone zwane są kamieniem ulepszonym technologicznie – w zrównoważony sposób łączą najnowsze osiągnięcia odpowiedzialnej technologii z tym, co najcenniejsze w przyrodzie. Współczesne wnętrza Zen nie mogą się więc bez nich obyć.
Informacje o firmie:
TECHNISTONE to wiodący europejski producent płyt wykonanych z konglomeratu kwarcowego i kwarcowo-granitowego z ponad 20-letnią historią. Centrala TECHNISTONE znajduje się w Republice Czeskiej – mieście Hradec Kralove, gdzie firma od 23 lat produkuje kamień konglomeratowy we włoskiej technologii Breton. Produkt dostępny jest w postaci płyt o najwyższej jakości, wysokiej higieniczności i licznych walorach estetycznych. TECHNISTONE jest również aktywnym członkiem ASTA Europe (Europejskiego Zrzeszenia Producentów kamienia Konglomeratowego), które kładzie duży nacisk na normy wg których produkowany jest kamień konglomeratowy. Ścisła kontrola jakości surowców, produkcji czy pakowania i wysyłki daje TECHNISTONE pewność, że klient końcowy będzie zadowolony z użytkowania finalnego produktu. Posiadanie Certyfikatu ISO 9001, który jest sprawdzany i kontrolowany przez renomowaną niemiecką firmę TUV daje odbiorcom pewność najwyższej jakości materiału. Wszystkie materiały TECHNISTONE posiadają 10 lat gwarancji.
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|