Drzwi od środka, czyli ich konstrukcja i wypełnienie


2018-07-06
Wybierając drzwi do domu czy mieszkania często zwracamy uwagę na ich wygląd, by mieć pewność, że będą dobrze prezentować się w aranżacji. Najważniejsze jednak ze względu na komfort użytkowania mogą być konstrukcja i wypełnienie skrzydeł.

Porta podpowiada, co kryje się w środku drzwi i na co zwrócić uwagę, aby zakup był przemyślany i trafiony.

Przeczytaj również:

 

Drzwi płycinowe czy płytowe?

Wyróżniamy dwa rodzaje konstrukcji drzwi wewnętrznych: płycinową oraz płytową. Podstawowym elementem konstrukcji płycinowej, zwanej też ramiakową są pionowe i poziome ramiaki o wielowarstwowej konstrukcji drewnianej. Posiadają one lepsze parametry techniczne niż jeden lity fragment drewna, co zwiększa odporność na odkształcenia i w znacznym stopniu zapobiega wypaczaniu się drzwi. Pomiędzy ramiakami pionowymi i poziomymi, które tworzą trwałą i stabilną konstrukcję skrzydeł, montowane są płyciny lub szyby. Przykładem drzwi ramiakowych jest kolekcja Porta KONCEPT, w której połączenie płycin oraz szyb pozwala uzyskać różnorodne modele – od pełnych po przeszklone.

 

Z kolei konstrukcja płytowa oparta jest na ramie wykonanej z klejonki drewna iglastego. Jest ona jednak niewidoczna dla użytkownika, bo z zewnątrz drzwi są obustronnie obłożone płytą MDF. Nieodłącznym elementem w tego typu konstrukcji jest też odpowiednio dobrany materiał wypełniający drzwi.

 

Wypełnienie

Wybierając drzwi do mieszkania, warto skoncentrować się na tym, co powinny mieć w środku. Ze względu na budowę drzwi ramiakowych, w których wszystkie elementy: ramiaki, płyciny czy szyby łączy się jak puzzle, nie dobiera się do nich wypełnienia. Natomiast w skrzydłach płytowych, takich jak Porta VECTOR Premium, które składane są jak sandwich, wybór wypełnienia jest niezwykle istotny. Używa się go dla podniesienia parametrów akustycznych oraz do stabilizacji skrzydła. W zależności od materiału, z którego zostało wykonane może również pełnić inne funkcje np. przeciwpożarowe i antywłamaniowe.

 

Dostępnych jest kilka rodzajów wypełnienia. W drzwiach płytowych najczęstszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kartonowy, stabilizujący wkład. Dzięki specyficznemu ułożeniu w tzw. plaster miodu jest to sztywne i bardzo stabilne wypełnienie, które dodatkowo znacznie redukuje ciężar skrzydła. Kolejną opcją jest wypełnienie płytą wiórową otworową lub płytą wiórową pełną. Są one wykonane ze specjalnie przygotowanych, sprasowanych wiórów drzewnych przy użyciu ciśnienia i wysokiej temperatury. W przypadku płyty otworowej wycinane są otwory, co pozwala zmniejszyć ciężar wypełnienia przy jednoczesnym zachowaniu parametrów stabilizujących. Zdecydowanym atutem obu tych rozwiązań jest dobra izolacja dźwiękowa, dlatego sprawdzą się one w sypialni bądź w gabinecie, czyli w pomieszczeniach, gdzie szczególnie ceni się ciszę i spokój. Wypełnienie płytą wiórową otworową posiadają np. skrzydła z kolekcji Villadora MODERN w okleinie naturalnej – ich konstrukcja jest wzmocniona wewnętrznym ramiakiem ze sklejki, co dodatkowo stabilizuje cięższe skrzydło.

 

Możliwe jest również wypełnienie pełną płytą wiórową w wersji ognioodpornej, co stosuje się w produkcji drzwi technicznych, przeciwpożarowych. Na dłużej zatrzymują rozprzestrzeniający się ogień i są często stosowane w hotelach lub biurowcach. Do użytku domowego w zupełności wystarczy wypełnienie typu plaster miodu czy płyta wiórowa otworowa.

 

Decydując się na zakup drzwi warto zaplanować budżet w taki sposób, aby zainwestować nie tylko w odpowiedni model i pokrycie, ale też wypełnienie. Z zewnątrz będą one wyglądały tak samo, jednak to właśnie dzięki temu, co znajduje się w środku, zapewnią np. większe wyciszenie w wybranych pomieszczeniach.

 

Więcej informacji nt. drzwi dostępnych jest na stronie www.porta.com.pl.



Nadesłał:

PractumConsulting

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl