Izolacja w domu – jaki styropian wybrać?


Izolacja w domu – jaki styropian wybrać?
2016-01-13
Ciepłe wnętrza zimą i przyjemny chłód podczas upalnego lata to marzenie każdego właściciela domu jednorodzinnego. Czym kierować się przy wyborze styropianu oraz na jakie czynniki zwrócić uwagę? Czym jest styropian?
Polistyren ekspandowany, czyli popularny styropian to materiał powstający wskutek spienienia granulek polistyrenu. Podczas procesu produkcji w jego porach zostaje zamknięte powietrze, które stanowi aż 98% objętości styropianu. To dzięki umieszczeniu powietrza w sposób uniemożliwiający jego ruch, materiał odznacza się tak dobrą izolacyjnością termiczną. Bardzo ważną zaletą styropianu jest jego lekkość - 20 cm warstwa ocieplenia, która stanowi doskonałą izolację dla 1 m2 ściany zewnętrznej, waży niespełna 3 kg - wyjaśnia Katarzyna Braun-Szulc, architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Wyroby ze styropianu znajdują zastosowanie w budownictwie przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów, podłóg oraz dachów płaskich i stromych. Producenci już w nazwie produktu podają ich zastosowanie, np. TERMONIUM fasada, GOLD dach-podłoga, SILVER fundament.

Właściwości izolacyjne
Najważniejszym parametrem każdego materiału termoizolacyjnego, w tym również styropianu, jest współczynnik przewodzenia ciepła, (λ - lambda), który decyduje o stopniu izolacyjności termicznej materiału - im niższa jest jego wartość, tym lepsze właściwości cieplne osiąga styropian. Współczynnik lambda dla styropianu mieści się w przedziale od 0,031 do 0,044 W/(mK).

Przeczytaj również:

Komfort termiczny
Grubość warstwy styropianu nie zawsze jest współmierna do jego właściwości izolacyjnych. Warto pamiętać, że styropian o niewielkiej grubości, ale o niskim współczynniku lambda będzie lepiej izolował budynek, niż gruby styropian o wysokiej lambdzie. Z tego względu, podczas wyboru izolatora, nie należy kierować się tylko jego grubością, np. 15 cm warstwa izolacji termicznej ściany wykonana z płyt z dodatkiem grafitu o współczynniku lambda 0,031 W/mK, chroni ściany budynku w taki sam sposób, jak warstwa zwykłego białego styropianu o lambdzie 0,044 W/mK dopiero przy grubości 21 cm. O tym, jakiego rodzaju styropian zostanie zastosowany oraz jakiej będzie grubości, powinien zadecydować architekt na etapie tworzenia projektu, zgodnie z założeniami, które będzie spełniał eksploatowany budynek pod względem zapotrzebowania na energię do ogrzewania - podpowiada architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Deklarowane właściwości
Informacje o parametrach danego styropianu powinny znajdować się na etykiecie zamieszczonej na opakowaniu płyt. Więcej danych na temat danego produktu widnieje w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU) i w kartach technicznych, dostępnych na stronach internetowych producentów. Mimo wszystko, przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy styropian posiada Certyfikat zgodności z europejską normą oraz rekomendacje niezależnych instytutów, np. Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie - radzi Krzysztof Krzemień z firmy Termo Organika.

Wytrzymałość i trwałość
Styropian, w zależności od klasy i rodzaju, charakteryzuje się różnymi parametrami wytrzymałościowymi. W przypadku zastosowania styropianu w miejscach narażonych na ściskanie materiału, np. przy izolacji podłóg i posadzek w garażu, wytrzymałość na ściskanie - oznaczona symbolem CS(10) - jest bardzo duża i może przenieść obciążenia nawet do ponad 4 ton na m2. Z kolei w przypadku zastosowania płyt styropianowych jako izolacji ścian zewnętrznych budynku, ważną cechą jest parametr wytrzymałości na rozciąganie oznaczony symbolem TR. Wieloletni okres używania styropianu w budownictwie jest najlepszym dowodem na trwałość i skuteczność tego materiału, który zastosowany zgodnie ze sztuką budowlaną, zapewnia odpowiednią ochronę cieplną budynku przez długie lata.

Nasiąkliwość
Styropian wyróżnia się bardzo dużą odpornością na zawilgocenie, dobrą szczelnością i ograniczoną nasiąkliwością przy bezpośrednim oddziaływaniu wody. Nasiąkliwość ma największe znaczenie w przypadku zastosowania płyt styropianowych jako izolacji ścian zewnętrznych zagłębionych w gruncie. Płyty przeznaczone do izolacji fundamentów powinny być wykonane ze specjalnego surowca, który gwarantuje utrzymanie odpowiednich właściwości w bardzo trudnych warunkach pracy. Płyty styropianowe ułożone na ścianach zewnętrznych, podłogach i dachach nie są już w takim stopniu narażone na zawilgocenie, a posiadane właściwości nie są zagrożone przez krótkotrwałe oddziaływanie wody, np. przez opady deszczu - wyjaśnia ekspert z firmy Termo Organika.

Profesjonalne wykonanie
Wybór styropianu o dobrych parametrach technicznych to pierwszy krok w stronę ciepłego i ekologicznego domu. Doskonałej jakości styropian w połączeniu z fachowym i szczelnym ułożeniem termoizolacji gwarantują najwyższy komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń oraz obniżone rachunki za ogrzewanie budynku, co w efekcie przekłada się na większe oszczędności w domowym budżecie - podsumowuje architektka Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.



Nadesłał:

ARCHIPELAG

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Fedynant, 2017-10-28 12:51:44

    Gwarancję spełnienia norm jakościowych o których mowa w artykule daje rekomendacja ITB, posada ją np. styropian TermoOrganiki. Jest to ważne, ponieważ nie każdy styropian zapewni nam skuteczną izolację, na rynku sprzedawanych jest wiele płyt styropianowych które nie trzymają deklarowanych przez producentów parametrów izolacyjnych, a będąc w sklepie na tzw. oko trudno jet nam to sprawdzić


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl