Izolacje akustyczne
Odpowiednie materiały do izolacji akustycznej to gwarancja komfortu korzystania z posiadanych pomieszczeń. Problem z hałasem przy dynamicznie rozwijającej się zabudowie i wzrastającym zagęszczeniu zamieszkania nie byłoby możliwe bez zastosowania materiałów pochłaniających dźwięki.
Przegrody w budynkach mają określone wskaźniki izolacji akustycznej (oznaczone jako RA’ i wynikające zarówno z konstrukcji, jak i użytych materiałów). Dla przykładu, standardowa, wymurowana ściana jest wstanie pochłonąć do 40 dB fali dźwiękowych. Przegrody powinny pochłaniać przynajmniej 55 dB, dlatego różnice niweluje zastosowanie ekranów, boazerie na ścianach, meble, i inne które jednak mogą okazać się niewystarczające.
|
Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest zastosowanie ekranów wyciszających, których przestrzeń jest wypełniona materiałem pochłaniającym. Przy wyborze komponentów należy zwrócić uwagę na oznaczenia izolacyjności, w tym szczególnie na wypełnienie, które ma tłumić drgania i pochłaniać fale dźwiękowe pomiędzy obudową a ścianą. Materiał ten nie może być też sztywny, tak by swobodnie dało się go zamontować pomiędzy profilami w ścianie. Standardem jest wykorzystanie wełny mineralnej (szklana lub skalna) w postaci mat lub płyt. Wełna powinna mieć grubość od 5 do 10 cm i gęstość przekraczającą 30kg/m3, wtedy izolacja może osiągnąć minimalny wymagany poziom.
Do wykonania izolacji akustycznej najczęściej wybiera się płyty gipsowo kartonowe, które mają niewielki wskaźnik izolacyjności, lecz bardzo dobrze sprawdzają się w czasie wykończenia. Przy realizacji podwyższonego standardu akustycznego (powyżej 65 dB), w pomieszczeniach o większym hałasie (kino domowe, głośna muzyka, itp.) wykorzystuje się płyty spełniające wyższe normy. Są to produkty zarówno gipsowo-kartonowe, jaki i gipsowo-włóknowe, których zastosowanie poprawia wyciszenie do 30 dB. Zamiennie można skorzystać z płyt zapewniających tłumienie dźwięków powyżej 60 dB. Mają one przymocowane blachę ołowianą. Niestety ich waga oraz cena sprawiają, że nie są zbyt popularne.
Podczas prac wykończeniowych warto zastanowić się czy farby ogniochronne nie byłyby wartościowym dopełnieniem montowanych izolacji akustycznych. Sprawdzają się szczególnie w miejscach publicznych (szkołach, administracji czy biurowcach). Analogiczne rozwiązania stosuje się montując izolacje przemysłowe.
Źródło: caldo-izolacja.pl