Jak odnowić dach w domu - kostce?
Będące niegdyś realizacją marzeń o własnym, wygodnym domu tak zwane „kostki” często nie odpowiadają obecnym standardom budowlanym. Jednym ze słabych punktów tego typu budynków są stropodachy. Ich konstrukcję można gruntownie zmodernizować przy zastosowaniu nowoczesnych technologii materiałowych.
Powtarzające się problemy z przeciekami czy przemarzaniem dachu sprawiają, że właściciele domów - kostek stają przed wyborem przeprowadzenia kolejnej naprawy lub gruntownej renowacji. Charakterystyczną dla tamtego okresu konstrukcją był stropodach niewentylowany złożony z płyty betonowej, na której układano żużel paleniskowy lub wióry z cementem jako termoizolację, wylewki betonowej i pokrycia z papy asfaltowej łączonej lepikiem. Słabej jakości powłoka wierzchnia traciła swoje właściwości pod wpływem ekstremalnych różnic temperatur oraz promieni UV, a w znajdującej się pod nią warstwie ocieplenia wykraplała się para wodna. Na skutek parowania wilgoci często dochodziło do odrywania się zwietrzałej papy, którą należało ponownie przykleić lepikiem. Taki układ nie tylko nie zapewniał szczelności, ale również ochrony cieplnej. Wówczas bardzo rzadko lub w ogóle nie stosowano izolacji termicznej w postaci wełny mineralnej czy styropianu. Jedynym sposobem na uniknięcie uciążliwych napraw i pogorszenia stanu technicznego takich budynków jest renowacja stropodachu z zastosowaniem nowoczesnych technologii materiałowych.
Jaką metodę wybrać?
Częstym zaleceniem w przypadku starych niewentylowanych stropodachów jest wzniesienie ścian kolankowych i stworzenie tradycyjnego dachu jedno- lub dwuspadowego. Powstaje wtedy konstrukcja stropodachu wentylowanego, który ze względu na obecność bufora powietrznego i dodatkowej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest uważany za lepsze rozwiązanie pod względem termoizolacyjności i szczelności. Nie zawsze jednak nośność stropodachu jest wystarczająca, by wykonać tego rodzaju nadbudowę. Nie oznacza to jednak, że nie może on spełniać obowiązujących wymogów związanych z ochroną cieplną i wodoszczelnością. Najprostszym i najbardziej sprawdzonym sposobem modernizacji stropodachu pełnego jest stworzenie nowego układu odpowiednio dobranych warstw składających się na paroizolację, ocieplenie i izolację przeciwdeszczową, która jednocześnie pełni funkcję pokrycia dachu. Dostępne dziś materiały hydro- i termoizolacyjne pozwalają uzyskać bardzo dobrze ocieploną przegrodę, która może z nawiązką odpowiadać standardowi domów energooszczędnych. Punktem wyjścia do efektywnej renowacji stropodachu jest zerwanie starego poszycia. Należy skuć wylewkę i usunąć znajdującą się pod nią warstwę starych materiałów termoizolacyjnych, które nie tylko nie zapewniają żadnej ochrony cieplnej, ale dodatkowo obciążają konstrukcję stropodachu. Spadek, który był wcześniej wylany z betonu, można odtworzyć z wykorzystaniem lekkich klinów styropianowych.
Nowe pokrycie - warstwa po warstwie
Przed przystąpieniem do aplikacji kolejnych warstw nowego pokrycia należy najpierw starannie oczyścić i wyrównać strop, a następnie ułożyć paroizolację w formie membrany lub wysokoparoszczelnej papy. W przypadku zastosowania papy podłoże trzeba dodatkowo zagruntować. Następnie bezpośrednio na paroizolacji układa się płyty termoizolacyjne. Najlepszym rozwiązaniem będzie grafitowy styropian, taki jak np. Knauf Therm Expert Dach/Podłoga EPS 80 λ 31, gdyż cechuje się on najlepszymi właściwościami termoizolacyjnymi na poziomie 0,031 W/mK. Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z warunkami technicznymi na rok 2021 minimalny współczynnik przenikania ciepła dla dachów powinien wynosić maksymalnie 0,15 W/m2K, grubość tradycyjnego białego styropianu dachowego o parametrze 0,040 W/mK musiałaby wynosić 25-30 cm. Stosując materiał z domieszką grafitu wystarczy ułożyć warstwę o grubości 20 cm, aby uzyskać taki efekt. Płyty Knauf Therm Expert Dach/Podłoga są dostępne w standardowych wymiarach 1000 x 500 mm, jednak na życzenie mogą być docinane na wymiar, maksymalnie do formatu 4000 x 1200 mm. Pozwala to na idealne dopasowanie ich do kształtu ocieplanej powierzchni. Finalnym etapem jest ułożenie pokrycia wierzchniego, które jednocześnie stanowi warstwę wodoszczelną. Można je stworzyć przy użyciu nowoczesnych pap asfaltowych modyfikowanych polimerami. W odróżnieniu od swoich poprzedników z lat 70. wykazują one odporność na wysokie i niskie temperatury, a ponadto starzeją się wolniej. Należy je układać w systemie dwuwarstwowym. Jako pierwszą warstwę stosuje się papę podkładową, a w drugiej kolejności - termozgrzewalną z posypką.
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|