Jak wybrać dobrą blachodachówkę.


Jak wybrać dobrą blachodachówkę.
2018-10-31
Blachy profilowane, zwane potocznie blachówkami, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Decyduje się na nie około 40% inwestorów, przede wszystkim ze środkowo-wschodniej i południowej Polski. .

Niedrogi, lekki i łatwy w montażu materiał powoduje, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych modeli. Różnią się one od siebie wyglądem i właściwościami.

Przeczytaj również:

Blachodachówki są eleganckim i trwałym pokryciem, nadającym się na wszystkie rodzaje dachów stromych o nachyleniu połaci większym niż 12 stopni. Łącząc w sobie tradycję z nowoczesną technologią znajdują zastosowanie zarówno przy budowie dachów domów jedno- i wielorodzinnych, budynków gospodarczych, obiektów sakralnych, jak i przy renowacji starych dachów.

Która blachodachówka jest najlepsza? Odpowiedź jest prosta. Ta, która jest najlepiej dopasowana do stylu domu, jego usytuowania i kształtu dachu. Jeśli dom zaprojektowany jest w tradycyjnym stylu, sprawdzą się modele z przetłoczeniami przypominającymi falę. Na dwuspadowych dachach budynków o prostej, nowoczesnej bryle, z dużymi przeszkleniami doskonale będą prezentować się blachodachówki płaskie. Dodatkowo ich grafitowy kolor podkreśli awangardowy charakter takiego domu.  

Pod względem estetycznym blachodachówki z wyższym profilem lepiej prezentują się na dachu. Ponadto taka blachodachówka charakteryzuje się większą sztywnością. Im wyższe fale, tym jednak mniejsza powierzchnia krycia jednego arkusza, co ma wpływ na ostateczny koszt pokrycia całego dachu. Ekonomiczne rodzaje blachodachówek mają zwykle niską falę i przez to mniejszą sztywność, ale za to większą powierzchnię krycia.

Kształt dachu ma także wpływ na koszty krycia. Nie da się bowiem kupić żadnego materiału do krycia dachu dokładnie w takiej ilości, jaka jest potrzebna. Zawsze trzeba zamówić pokrycie z pewnym bezpiecznym zapasem i pogodzić się z tym, że jego część będzie niewykorzystanymi odpadami z przycinania. Można jednak zmniejszyć straty. Jeśli dach ma prostą formę i zależy nam na stosunkowo niskich kosztach, warto zdecydować się na blachodachówkę w arkuszach. Mogą być one bardzo długie (nawet do 12 m). Nie trzeba się martwić o straty materiału, a dodatkowo jego układanie przebiega szybko. Trzeba jedynie zadbać o właściwy transport na budowę i na dach, żeby nie uszkodzić arkuszy.

 

Z kolei skomplikowane dachy z wieloma połaciami najlepiej kryć blachodachówkami modułowymi lub panelami. Ich przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone do minimum. Aby dopasować moduł do szerokości połaci, zwykle wystarczy go podłożyć pod ten wcześniej zamontowany o taką liczbę fal, jaka jest potrzebna w danym miejscu. Jeśli taka modułowa blachodachówka ma symetryczne przetłoczenia (dotyczy to większości modeli dostępnych na rynku), odcięte części można wykorzystać na innym fragmencie połaci.

Blachodachówki można kupić w kilkunastu podstawowych kolorach, podanych przez producenta. Najpopularniejsze są barwy, tradycyjnie kojarzące się z dachem – odcienie szare i brązowe, czerwień, ciemna zieleń, granat i czerń. Jeśli jednak chcemy, aby dach domu się wyróżniał, można wybrać kolory takie jak burgund, oberżyna, niebieski, a nawet biały. Na zamówienie można mieć także indywidualnie wybrany kolor z palety RAL lub specjalnie stworzonej przez producenta.

 Dobrze też jest wiedzieć, że blachodachówki mogą do złudzenia imitować inne pokrycia: dachówki - ceramiczne karpiówki i cementowe rzymskie, marsylki i płaskie - lub gonty drewniane. Aby lekkie pokrycie wykonane z blachodachówek przypominało dach kryty dachówkami, większość modeli ma specjalnie zagiętą przednią krawędź. 

Szeroki wybór blachodachówek oferuje firma Blachy Pruszyński – od takich modeli jak blachodachówka Szafir (tradycyjna o falistym profilowaniu) po panel płaski IRYD doskonale pasujący na dachy domów o nowoczesnej architekturze.

  



Nadesłał:

IMPULSE

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl