Jak znaleźć dobrego dekarza?
To jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie, kiedy przystępujemy do bardziej szczegółowego planowania budowy domu lub remontu dachu. Czy powinna to być ekipa ogólnobudowlana? Czy jednak specjalistyczna ekipa dekarska? I czym kierować się przy wyborze, jeśli nie ceną?
Etap 1 - rekomendacja
Naturalnym etapem pierwszej selekcji jest wybór firmy wykonawczej działającej w regionie, w którym rozpoczynasz budowę. Na rynku znajdziesz firmy oferujące kompleksową budowę domu oraz takie, które specjalizują się w pracach ciesielsko-dekarskich. W każdym przypadku sposób poszukiwań jest bardzo podobny. Dwie sprawdzone metody to rekomendacje znajomych oraz producentów materiałów budowlanych.
Jeśli podjęta została decyzja o rodzaju dachu, wówczas najlepiej kierować się rekomendacjami danego producenta, który zazwyczaj blisko współpracuje z dekarzami, jak np. marka Braas, która posiada wyszukiwarkę Certyfikowanych Dekarzy Braas, lub wyszukiwarka programu dla profesjonalnych dekarzy na portalu www.superdekarz.pl.
- 10 lat temu zaprosiliśmy do współpracy dekarzy, którzy mają duże doświadczenie na swoim rynku, stabilne biznesy i dobrą reputację - tak powstał program branżowy SUPERDEKARZ. Poza walorem integrującym tę grupę zawodową, mamy możliwość organizowania dla nich szkoleń zawodowych, programu certyfikacji, doradztwa technicznego i rywalizacji. Po dekadzie możemy powiedzieć z całym przekonaniem, że uczestnicy, a szczególnie finaliści programu SUPERDEKARZ, to dekarska elita na polskim rynku – mówi Przemysław Spych, Doradca Techniczny BMI Braas.
Dodatkowo warto zapytać znajome osoby, które wybudowały dom, o polecenie zaufanych wykonawców. Jeśli przechodząc zauważysz dom z pięknie wykonanym dachem, możesz skontaktować się z właścicielem i również zapytać o doświadczenia z budową domu i dachu. Na tym etapie przyglądamy się firmom, czy są członami organizacji branżowych, czy dekarze posiadają certyfikaty potwierdzające przebyte niedawno szkolenia, czy biorą udział w konkursach, posiadają nagrody i jak długo działają na rynku.
To najczęściej wybierane metody „pierwszego sita”.
Etap 2 – specjalizacja
Drugi etap wyboru wymaga bacznej uwagi i wzięcia pod lupę kilku innych czynników. Jeśli doszło do spotkania, warto zapytać dekarza o to, jakie dachy najczęściej kładzie(skośne czy płaskie? Kryte dachówką, blachodachówką, łupkiem czy gontem?), jakie produkty najczęściej stosuje i dlaczego, oraz ile i kiedy ostatnio położył dach z niestandardowym rozwiązaniem, jak np. wole oko (o ile rozważasz podobny).
Warto też odwiedzić budowę, na której aktualnie pracuje ekipa dekarska. Zwrócić uwagę na to, jak ubrani są dekarze i czy na budowie zachowany jest porządek. W wielu przypadkach dowiemy się, czy mamy do czynienia z profesjonalną ekipą dekarską ,czy też taką, która kładzie dachy „przy okazji”.
Wiele osób podejmuje ostateczną decyzję o wyborze na tym etapie, kierując się odczuciem profesjonalizmu i entuzjazmu dekarza podczas rozmowy, a także jego woli, aby rzeczywiście zrozumieć potrzeby i oczekiwania inwestora.
Etap 3 – czas i umowa
Nie bądź zaskoczony, kiedy jednym z pierwszych pytań dekarza będzie pytanie: na kiedy?
- Nie wszyscy budujący, zwłaszcza pierwszy raz, zdają sobie sprawę z tego, że dekarza trzeba szukać na samym początku prac budowlanych. Po pierwsze, prace dekarskie mają charakter sezonowy, po drugie, dostępność ekipy wykonującej pierwszy element dachu – więźby, może być bardzo oddalona w czasie i diametralnie zmienić harmonogram budowy całego domu – mówi SuperDekarz Krzysztof Bratek, właściciel firmy P.U.H. BRATEX. – Pewne etapy prac powinny następować po sobie w możliwie szybkim czasie, aby nie narazić na zniszczenie przez działanie wody czy słońca tych elementów, które już zostały wykonane. Takim zestawem prac jest właśnie więźba dachowa, membrana (kładziona najczęściej) i pokrycie dachowe – dodaje SuperDekarz.
Bez względu na stopień zaufania do dekarza, zawsze pamiętajmy o podpisaniu z nim szczegółowej umowy. Powinny znaleźć się w niej takie zapisy jak: dokładny harmonogram i wycena prac oraz koszty dodatkowe, jakie mogą się pojawić podczas budowy. Warto również uwzględnić zapis o ewentualnych konsekwencjach za opóźnienia oraz o gwarancji (wykonawcza lub producenta). To etap, na którym można doprecyzować wiele szczegółów, o których wcześniej nie myślałeś, np. zachowanie porządku na budowie, przestrzeganie zasad BHP, kwalifikacje członków ekipy, sposób komunikacji z przedstawicielem firmy, sposób i terminy akceptowania poszczególnych etapów budowy itp.
Dlaczego nie cena?
Słowo „tanio” w przypadku budowy niesie wiele zagrożeń, które mogą Cię kosztować już nawet w trakcie budowy.Tanie wykonanie plus tani produkt to krótka droga do problemów, z którymi zostaniesz sam.
Dach powinien nie tylko wyglądać „ładnie”, co jesteś w stanie ocenić nawet niewprawnym okiem, ale przede wszystkim spełniać swoje funkcje: ma być szczelny, trwały a dodatkowo zapewnić budynkowi prawidłową wentylację i termoizolację. Jak większość prywatnych inwestorów, możesz mieć problemy z oceną prawidłowej obróbki komina czy np. kosza dachowego, a to właśnie jedne z tzw. newralgicznych punktów dachu, które najszybciej obnażają niekompetencje lub potwierdzają fach wykonawcy. Pamiętaj, że dekarz dbający o wizerunek i pozycję na rynku nie pozwoli sobie na tego typu błędy, które zagrażają całej konstrukcji dachu.
Podsumowując, dobry wykonawca będzie ci polecał dobre produkty oraz rozwiązania systemowe, ponieważ obronią się przy prawidłowym wykonawstwie, a dodatkowo posiadają gwarancje producenta (jak np. Gwarancja Systemowa Braas). Nie będzie robił wyceny „na oko”, by jak najszybciej podpisać umowę. Nie będzie miał problemów ze wskazaniem domów referencyjnych. I na pewno może nie mieć wolnych terminów w najbliższej przyszłości.
Dlatego planuj i szukaj z wyprzedzeniem, by twój dom był prawdziwym azylem dla twoich bliskich na długie lata.
Nadesłał:
SUPERDEKARZ
|