Komoda w nowym wcieleniu - poradnik DIY
![]() |
Aranżacja wnętrz to dziedzina, w której nie ma jednego utartego schematu działania, a pomysłowość, jeśli tylko idzie w parze z funkcjonalnością, jest szczególnie w cenie. Kto powiedział, że stateczna komoda nie może odrodzić się pod postacią kuchennej wyspy i to w zupełnie nowym kolorze?
Stara obszerna komoda, która nadal zachowuje swoje funkcje, ale upływ czasu odebrał jej urok, może dzięki pomysłowej metamorfozie sprawdzić się w... roli kuchennej wyspy z płytą grzewczą i roboczym blatem. Przystosowanie jej do tego celu nie jest trudne - wystarczy dokonać stosownych wycięć w blacie lub całkowicie go wymienić oraz usunąć część wnętrza, by zmieściły się niezbędne instalacje. Przy okazji warto pokusić się, by starą komodę przemienić w designerski mebel, nadając jej nowy, zjawiskowy kolor. Można tego z łatwością dokonać z wykorzystaniem emalii Beckers Designer Universal, a przy okazji wpisać się w gorący trend wprowadzania do wnętrz wyraźnych akcentów kolorystycznych. Bez wątpienia stara komoda po metamorfozie wysyconą zielenią Monstera stanie się wyjątkową ozdobą kuchni i całego domu.
|
W ramach pierwszego etapu prac kolorystycznego przeobrażenia komody, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Konieczne jest usunięcie luźnych fragmentów starych powłok, przeszlifowanie, a następnie odpylenie wszystkich planowanych do malowania fragmentów komody. Jeśli jest podejrzenie, że w niektórych miejscach mebla wdała się pleśń lub grzyb, należy usunąć je za pomocą przeznaczonych do tego środków. Ewentualne ubytki powierzchni, jakie mogą pojawić się po tych wstępnych zabiegach, czy też wcześniejsze pęknięcia, należy uzupełnić szpachlówką. Wszystko po to, by zapewnić powierzchnię gładką i o jednolitej chłonności.
Po takich przygotowaniach można przystąpić do malowania komody używając wałka, pędzla lub natrysku. Aplikację dwóch warstw emalii najlepiej jest wykonywać wzdłuż słojów drewna, zachowując 6-godzinny odstęp pomiędzy warstwami. Dla lepszego efektu, przed drugim malowaniem, suchą już powierzchnię mebla można jeszcze lekko przeszlifować drobnym papierem ściernym (180-240) i ponownie koniecznie usunąć pył. Emalią Beckers Designer Universal można także pomalować metalowe elementy komody, jednak przedtem warto je zagruntować podkładem antykorozyjnym. Emalię można nakładać po upływie doby od gruntowania.
Po wyschnięciu komody należy ostrożnie zamontować blat i płytę. Warto też pomyśleć o aranżacji wnętrza, które pozwoli pięknie wyeksponować stworzoną samodzielnie meblarską perełkę. Jasne otoczenie, w tym ściany pomalowane w szarościach City Walk i Delicate z palety Beckers Designer Kitchen & Bathroom zapewnią odnowionej w zieleni komodzie należytą ekspozycję. Wybór dedykowanej do kuchni farby ściennej pozwoli stworzyć funkcjonalną powierzchnię, odporną na wilgoć i plamy oraz łatwą do wyczyszczenia. Niezwykle modne sztukaterie na ścianach, długie zasłony oraz artystyczne bibeloty na półkach dodatkowo podkreślą nowy styl wnętrza.
Nadesłał:
PractumConsulting
|