Mała łazienka w wielkim stylu


Mała łazienka w wielkim stylu
2021-08-31
Urządzenie małej łazienki to duże wyzwanie. Tym większa satysfakcja, jeżeli projekt spełnia nasze oczekiwania. Chcesz uzyskać wnętrze w stylu klasycznym, skandynawskim albo vintage? Opoczno proponuje kolekcje, które stworzą świetną bazę aranżacji każdej małej łazienki.

Łazienka o małym metrażu może być piękna, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest baza. Wykończenie ścian i podłóg to podstawa dobrego projektu, która nada wnętrzu stylowy charakter. Natomiast odpowiednio dobrane wyposażenie zapewni wygodne codzienne użytkowanie. W portfolio polskiej marki Opoczno znajdziemy efektowne kolekcje płytek ceramicznych i gresów polecanych do wnętrz o niewielkim metrażu. W małych łazienkach świetnie sprawdzą się płytki o mniejszych wymiarach, ale te w dużych formatach, wbrew potocznym opiniom, również można z powodzeniem zastosować. W każdej z opcji różnorodne wzornictwo pozwoli na stworzenie upragnionej łazienki. Do wyboru są między innymi ciekawe interpretacje kamienia naturalnego, płytki w optyce betonu, z ornamentowym wzorem, drewnopodobne gresy oraz białe płytki z dekoracyjną strukturą.

Mała łazienka w stylu klasycznym

Wzór kamienia naturalnego nieodłącznie kojarzy się z łazienką w stylu klasycznym. Wbrew pozorom taka stylistyka wcale nie jest zarezerwowana tylko dla dużych pomieszczeń. Chcąc wykorzystać płytkę ze wzorem kamienia w małym wnętrzu, należy postawić na jasne, lekkie płytki, których rysunek będzie subtelny, dzięki czemu optycznie powiększymy przestrzeń. Klasyczny klimat w małej łazience możemy z powodzeniem wykreować sięgając po płytki ścienne (24x74 cm) i podłogowe (60x60 cm) z kolekcji Meer. To pełna witalności interpretacja szarego kamienia. Drobne czarne żyłki meandrujące na jasnoszarym tle tworzą niezwykle naturalny i intrygujący rysunek. To także propozycja dla zwolenników łączenia klasyki z nowoczesnością. Płytki Meer będą świetnie komponować się z prostymi formami wyposażenia. Jeśli okrągłe lustro to jeden z naszych must have, dobrze wybrać wersję XXL. Lustra dodają przestrzeni, przez co odgrywają niebagatelną rolę w niewielkich pomieszczeniach. Zwłaszcza, jeżeli umieścimy je naprzeciwko siebie. Uzyskamy efekt lustra w lustrze, dzięki czemu pomieszczenie zyska wyjątkową głębię i będzie sprawiało wrażenie większego. Istotne jest również właściwe oświetlenie. Jeżeli w naszej małej łazience nie ma okna, zadbajmy, aby chociaż jedno źródło światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego.

Nowoczesna elegancja

Szukając pomysłu na urządzenie małej łazienki w stylu nowoczesnej elegancji, warto postawić na płytki Vidal beige (30x60 cm). Ich łagodne, wręcz organiczne oblicze, to zasługa subtelnej grafiki betonu. A niebanalny charakter kolekcji jest efektem zestawienia płytek gładkich oraz strukturalnych z linearną fakturą przypominającą łupek. Jasna beżowa barwa i poziomy wzór struktury optycznie powiększą przestrzeń małej łazienki. Płytki świetnie zaprezentują się w połączeniu z klasyczną bielą, dlatego warto dobrać meble w tym kolorze. Szczególnej uwagi wymaga dobre zaplanowanie szafek, które wykorzystają wszystkie wnęki naszej małej łazienki. Koniecznie zróbmy użytek z przestrzeni nad obudową stelaża spłuczki podtynkowej. Wystarczy zamknąć ją frontami meblowymi, a w środku zamontować kilka półek. Tam schowamy wszystkie niezbędne łazienkowe akcesoria, zwłaszcza te, których nie chcemy przechowywać na widoku. Jeżeli w naszej małej łazience jest wnęka o szerokości minimum 70 cm, będzie idealnym miejscem na pralkę ukrytą w zabudowie. Praktyczne fronty otwierane bezuchwytowo umożliwią łatwy do niej dostęp, a nieużywana pozostanie w ukryciu, co pozwoli zachować elegancki wygląd wnętrza.

Dla wielbicieli boho

Także wielbiciele urokliwego boho mogą śmiało zdecydować się na urządzenie małej łazienki w swojej ulubionej stylistyce. Ciepłe jasne barwy optycznie powiększą wnętrze, a rzemieślnicze akcenty i dodatki w klimacie etno charakterystyczne dla tej konwencji dodadzą przytulności. Atrakcyjną bazą aranżacji będą płytki Calm Colors (ścienne 40x120 cm i podłogowe 80x80 cm) w beżowym odcieniu ozdobione subtelną grafiką betonu oraz dekorowane ornamentowym wzorem, łączącym odcienie błękitu, beżu i brązu. Ten ciekawy deseń z widocznym efektem przetarcia, nawiązujący do orientalnych wzorów tkanin, będzie pięknie prezentował się na wybranym fragmencie ściany. Pamiętajmy, aby płytki układać tylko do pewnej wysokości, dzięki czemu unikniemy efektu przytłoczenia, a ścianę powyżej wykończyć wodoodporną farbą w zbliżonym odcieniu. Z powodu niewielkiego metrażu łazienki wcale nie musimy porzucać marzeń o wannie wolnostojącej. W salonach z wyposażeniem znajdziemy naprawdę komfortowe modele o kompaktowych wymiarach (np. 140x70 cm). Dobierzmy okrągłą umywalkę o cienkich ściankach i niewielkiej średnicy, a dzięki temu na blacie szafki zyskamy miejsce na akcesoria, a nawet dekoracje, takie jak  kamionkowy wazon z dekoracyjnymi trawami.

Kierunek: minimalizm

Minimalizm to niezawodny kierunek w przypadku urządzania małej łazienki. Chłodne barwy, surowe powierzchnie i dekoracyjna powściągliwość zapewnią nawet niewielkiemu wnętrzu przestronny charakter. Dobrym punktem wyjścia będę płytki Nerina Slash (ścienne 30x90 cm i podłogowe 60x60 cm) z rysunkiem betonu z wyraźnymi przetarciami, zaciekami i ubytkami, w klasycznej cementowej szarości, a także w kolorach ivory oraz taupe. Zrezygnujmy z montażu typowej kabiny prysznicowej. Urządzenie prysznica w otwartej wnęce pozwoli zaoszczędzić miejsce. Zamiast brodzika wybierzmy odpływ liniowy montowany w posadzce. Jednolita podłoga, wykończona tym samym materiałem na całej powierzchni, wizualnie będzie wydawać się większa. Praktycznym patentem w małej łazience jest wykorzystanie powierzchni ścian. Dobrze zamocować na nich uchwyty na ręczniki oraz półeczki na akcesoria. Z kolei zamiast upiększających dodatków, które zajmują miejsce, lepiej wybrać przyjemne dla oka okładziny. Strukturalna dekoracja Nerina Slash Inserto imitująca mozaikę drobnych kostek będzie niebanalną ozdobą ściany nad umywalką. Mocny akcent kolorystyczny także optycznie powiększy wnętrze. Do szarych płytek doskonale będzie pasować soczysta zieleń, zatem farbą w tym kolorze pomalujmy jedną ze ścian lub jej fragment.

A może vintage?

Wyjątkowym wdziękiem i charakterem wyróżniają się małe łazienki w stylu vintage. Płytki podłogowe z kolekcji Patchwork Clover (30x30cm), które można układać także na ścianach, również w łazience w bloku wyczarują klimat starej kamienicy. Gładkie satynowe kafle zdobi subtelny ornamentowy wzór z motywem roślinnym (Black Pattern lub Grey Pattern) na białym tle. Aby deseń nie przytłoczył całości aranżacji, najlepiej zestawić je z białymi płytkami ściennymi w formacie niedużych kwadratów lub klasycznych cegiełek. Ich szkliwiona powierzchnia, odbijając światło, rozjaśni wnętrze i doda mu lekkości. Znakomicie również wypadną w połączeniu z drewnopodobnym gresem w jasnym odcieniu, który może nam wyznaczyć strefę prysznica. Zamiast kabiny z drzwiami, których otwieranie i zamykanie wymaga sporo wolnej przestrzeni, wystarczy niewielka ścianka prysznicowa. W małej łazience w stylu vintage rewelacyjnie zaprezentuje się model w czarnej oprawie z charakterystycznym szprosem. Industrialne oświetlenie podkreśli klimat aranżacji. Aby ułożony na podłodze wzór, mimo niewielkiej powierzchni był dobrze wyeksponowany, wybierzmy podwieszane modele ceramiki sanitarnej oraz mebli.

W duchu eko

Kto marzy o małej łazience ocieplonej drewnem, nie zawiedzie się wybierając jego praktyczną i efektowną alternatywę w postaci drewnopodobnych gresów z oferty Opoczno. Gresy Classic Oak Grey (15x89 i 22x89 cm) z serii Wood Concept, polecane zarówno na podłogi jak i ściany, odwzorowują dębowe drewno w jasnym kolorze, z wyraźnie zarysowanymi słojami i sękami. Ich naturalny urok sprawi, że mała łazienka zyska klimat saloniku SPA. Ceramiczne deski ułożone na ścianie nad wanną, to sprawdzony patent do małej łazienki na poddaszu. Dodadzą wysokości, a przy tym oryginalnie udekorują wnętrze. Przestrzeń małej łazienki ze skosem dachowym dobrze wykorzystamy umieszczając toaletę i bidet przy najniższej ze ścian. Lustro naprzeciwko okna to także sposób na optyczne powiększenie. Warto uzupełnić wyposażenie o mobilny kontener. Mebel na kółkach, który łatwo zmienia miejsce, w małej łazience jest szczególnie praktyczny. Będzie pełnił rolę pojemnika do przechowywania (np. zapasowych ręczników), siedziska (na czas zabiegów kosmetycznych) oraz stolika pomocniczego przy wannie.

Klimat skandynawski

Biała łazienka to aranżacyjny klasyk. Zastosowanie białych płytek ściennych to jeden z najpopularniejszych sposobów na optyczne powiększenie wnętrza. Oryginalnie zaprezentują się płytki z dekoracyjną strukturą z portfolio Opoczno, które dodatkowo poprzez swój wydłużony, a dosyć wąski format 40x120 cm sprawią wrażenie większej powierzchni ścian. Płytki Frozen Lake są inspirowane nieregularną taflą zamarzającego jeziora. Delikatne załamania, miękkie linie oraz satynowe szkliwo stanowią o ich subtelnym uroku. Łącząc je z płytkami podłogowymi o wzorze drewna stworzymy aranżację łazienki w stylu skandynawskim. Taka konwencja sprawdzi się w małej łazience dla rodziny. Aby optymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń wybierajmy rozwiązania „2 w 1”, o podwójnej funkcji. Różne potrzeby domowników, zarówno zwolenników długich kąpieli w wannie, jaki i amatorów szybkiego prysznica, pogodzi wanna z przezroczystym parawanem ze specjalnego szkła. Gdy z łazienki korzysta kilka osób, bardzo ważna jest też kwestia przechowywania. Zamiast lustra nad umywalką zamontujmy szafkę z lustrzanymi frontami, która dodatkowo pomieści wszystkie drobne przybory toaletowe i kosmetyki. Ciekawym pomysłem jest też gotowa zabudowa wanny ze schowkami. To panel montowany w przedniej części wanny, wyposażony w kilka otwieranych uchylnie szafek z miejscem do przechowywania ręczników, kosmetyków czy detergentów. 

Więcej informacji: https://www.opoczno.eu/trendy/plytki-do-malej-lazienki,233.html



Nadesłał:

ania@hshpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl