Na budowie - z kim rozmawiać o dachu? Poradnik SUPERDEKARZA.


Na budowie - z kim rozmawiać o dachu? Poradnik SUPERDEKARZA.
2016-12-14
Rozpocząłeś budowę. Przyglądasz się postępom, zadajesz pytania i sprawdzasz postępy. Aby uniknąć problemów przy przekazywaniu twoich uwag odnośnie wykonania dachu, warto wiedzieć, czy rozmawiasz z właściwą osobą – od początku, po odbiór prac. Zobaczmy, kogo prawdopodobnie masz na swoim dachu!

Strategia

Przeczytaj również:

Jeśli już szczęśliwie znalazłeś ekipę rekomendowaną przez innych inwestorów, potwierdziłeś, że ma dobre notowania u producenta pokryć dachowych - punkt dla ciebie!

Pamiętaj, że dekarze to zespół, w którym każda osoba pełni określoną funkcję i ma pewne zadania do wykonania. Bardzo często na pierwszym spotkaniu poznasz właściciela firmy dekarskiej (wiele firm dekarskich to firmy rodzinne) lub doświadczonego majstra. Nie przegap okazji do spotkania i rozmowy o wyborze materiałów na pokrycie dachu, przedyskutowania szczegółów wykonania i podpytania o nowe technologie i rozwiązania, które mogą podnieść standard twojego domu. Nie bój się zadawania pytań - dobrego dekarza poznasz po tym, że będzie chciał potwierdzić swój profesjonalizm, a dzięki rozmowie i on uniknie ewentualnych nieporozumień czy reklamacji.

Taktyka - na budowie

Ekipy budujące domy mają w swoich zasobach wiele anegdot związanych z zachowaniem inwestorów. Jedni budujący powierzają całą kontrolę nad budową swojemu kierownikowi, przechadzają się po placu budowy i nie zadają pytań. Inni kontrolują i krytykują każdą rzecz. Jeszcze inni zadają masę pytań, porównują swoją budowę z innymi, próbują samodzielnie zdobywać wiedzę i rozmawiać po partnersku z ekipami budowlanymi. - Błędem niektórych inwestorów jest to, że przekazują swoje uwagi osobom na budowie, które nie są odpowiednimi do tego typu rozmów, np. pomocnikowi dekarza czy uczniowi. Trzeba zrozumieć, że ekipa dekarska składa się z osób o różnych kompetencjach i zakresie obowiązków, choć wszystkich nazywamy dekarzami - mówi Certyfikowany Dekarz Braas Zbigniew Chulewicz z firmy Dom-Dach w Płocku. - Proponuję ustalić na początku prac, z kim powinniśmy się kontaktować i kto nadzoruje budowę dachu w naszym domu. Dlatego warto wiedzieć, jakiego typu wykonawców mamy na swojej budowie.

Ekipa dekarska

Choć nazewnictwo bywa różne, oto najczęściej spotykane funkcje osób wchodzących w skład ekipy dekarskiej. Tak opisuje je Andrzej Trafas, Certyfikowany dekarz Braas z 20-letnim doświadczeniem w branży, działający w pod szyldem Firma Budowlana A.Trafas w Połajewie:

  • Dekarz - ekspert, menadżer. To osoba nadzorująca cały proces kładzenia dachu, często właściciel firmy dekarskiej. Taka osoba powinna mieć szeroką wiedzę budowlaną - znać i rozumieć fizykę dachu oraz wszystkie procesy, które w tej części budynku zachodzą. Potrafi przeanalizować projekt i wskazać błędy, wiedzieć, jak je poprawić i do kogo się zwrócić. Zna właściwości fizyczne i chemiczne stosowanych materiałów oraz różnych technologii. Jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami i normami w zakresie budowy dachów. Potrafi zaprojektować kompleksowe wykonanie dachu z uwzględnieniem wszystkich jego elementów - parametrów drewna konstrukcyjnego, wentylacji, szczelności, izolacje termiczne i dźwiękowej itd. Jednocześnie jest to osoba, która musi umieć zrobić wszystko to, co potrafi zrobić majster i robotnik.
  • Dekarz - majster. To osoba, która potrafi czytać projekt, zaplanuje i zrealizuje prace, wyliczy potrzebny towar, rozmierzy dach i weźmie odpowiedzialność za wykonanie w różnych technologiach. Wykona wszystkie trudne elementy prac, np. wole oko, kosz, obróbkę okna itd. Planuje prace, organizuje je i nadzoruje pracę robotników. Potrafi montować różne urządzenia w i na dachu (okna, solary, fotowoltanika itd.).
  • Dekarz - robotnik. To osoba, która wykonuje prace manualne: ułoży dachówkę lub inne rodzaje pokrycia, które wcześniej zostały rozmierzone. Wykona opierzenia i obróbki, zamontuje okno, odgrom czy kominki. Założy orynnowanie. Obłoży dachy płaskie izolacją termiczną i hydroizolacją. Pracuje pod czyimś nadzorem. Nie musi znać całego dachu w sensie jego geometrii, funkcji, które ma spełniać, parametrów.
  • Dekarz - pomocnik lub uczeń. To osoba, której zadaniem jest coś podać, potrzymać, przybić, posprzątać itd.

Pewny dach nad głową

Podsumowując: twój kontakt z profesjonalną ekipą dekarską powinien zacząć się od przekazania jej projektu budowlanego i jego analizy, m.in. uwzględniając Twoje oczekiwania co do funkcji poddasza, estetyki wykończenia i jakości użytych materiałów na i pod dachem. Dekarz - ekspert, menadżer lub właściciel firmy powinien bez problemu zaproponować Ci sprawdzone i dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązania oraz skalkuluje koszty wykonania dachu. Zaprosi do obejrzenia innych swoich inwestycji. Pochwali się nagrodami, tytułami (np. SUPERDEKARZ REGIONU), przebytymi szkoleniami i certyfikatami (np. Certyfikowany Dekarz BRAAS).

W trakcie budowy podtrzymuj kontakt z osobą nadzorującą kładzenie dachu i jej przekazuj swoje uwagi, precyzuj szczegóły, potwierdzaj swoje wybory. Dobrze, aby miały również formę pisemną, co pomaga obu stronom przy odbiorze budowy i rozliczeniach. Z takim nastawieniem masz szansę na piękny, wytrzymały i spełniający swoje funkcje dach!



Nadesłał:

SUPERDEKARZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl