Okna z recyklingu – dlaczego warto?


Okna z recyklingu – dlaczego warto?
2019-03-22
Odpady z tworzywa sztucznego stają się coraz większym zagrożeniem dla środowiska. Jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest recykling i ograniczenie produkcji „jednorazowego plastiku”. W trend wpisuje się stolarka MS więcej niż OKNA, produkowana jest z użyciem przetworzonego PVC.
Przeczytaj również:
Okna z PVC to obecnie jeden z najczęściej wybieranych typów stolarki. Zapewniają dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną, a do tego są łatwe w konserwacji i atrakcyjne cenowo. Dodatkowo, są również... przyjazne środowisku. I to nie tylko dlatego, że chronią przed ucieczką ciepła. W ich produkcji coraz częściej wykorzystuje się tworzywo pochodzące z recyklingu. W ubiegłym roku firma MS więcej niż OKNA skierowała do ponownego przerobu 268 ton odpadów PVC! Z tego materiału powstały już nowe profile okienne. Co bardzo ważne charakteryzują się one dokładnie takimi samymi parametrami, co modele z nowego tworzywa. A w przypadku niektórych cech – nawet lepszymi. Jak to działa?
- To czy dane okno powstało z materiału nowego czy pochodzącego z recyklingu można poznać (i to nie zawsze) jedynie po lekkim zabarwieniu tej części ramy, która styka się bezpośrednio z murem. Popularna używana nazwa „Coex”, jest skrótem od angielskiego wyrazu co-extrusion czyli „koekstruzja”. Termin ten oznacza rodzaj zaawansowanej technologii produkcji, pozwalającej na jednoczesne użycie dwóch źródeł tego samego rodzaju materiału w jednym narzędziu do tłoczenia (ekstruzji) profili. Najbardziej popularnym zastosowaniem tej metody jest jednoczesne użycie „dziewiczego” materiału na te fragmenty profilu, które są widoczne – ścianki zewnętrzne, a także materiału z zawartością surowca z recyklingu (recyklat) na pozostałe, niewidoczne w trakcie użytkowania okna ścianki wewnętrzne. – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.
Recyklat wytwarza się praktycznie wyłącznie ze ścinków, które powstają przy produkcji okien. Materiał ten skupują specjalistyczne firmy, które usuwają ze ścinków resztki uszczelek i taśmy ochronnej. Tak przygotowane, praktycznie czyste PVC jest powtórnie granulowane. Jest to więc pełnowartościowy materiał, którego właściwości są niekiedy lepsze od dziewiczego. Jego lekkie zabarwienie wynika ze stopnia zawartości ścinków z kolorowych profili.
- Niewiele osób wie, że PVC nadaje się do nawet 7-krotnego ponownego przetworzenia, podczas gdy na przykład drewno – nie! Ponadto w fabrykach MS więcej niż OKNA, do ponownego przetworzenia trafiają nie tylko ścinki materiałów powstające podczas procesu produkcyjnego, takie jak PVC, szkło, stal czy aluminium, ale również materiały opakowaniowe np. karton czy folia. – wyjaśnia Artur Głuszcz.



Nadesłał:

tk

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl