Okno skrojone do potrzeb


Okno skrojone do potrzeb
2016-02-16
Z oknem jest podobnie jak z samochodem – możemy wybrać jego wersję podstawową lub wzbogaconą o dodatkowe elementy, znacznie zwiększające funkcjonalność. W przypadku stolarki okiennej, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na model ekonomiczny czy też bardziej rozbudowany, liczy się dobry montaż.

Nowoczesne okno umożliwia nie tylko dostęp naturalnego światła do pomieszczenia i chroni przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki akcesoriom, zyskuje ono również nowe funkcje. Stolarka wyposażona w nawiewniki zapewnia dopływ powietrza do wnętrza, zaś osłony okienne skutecznie ograniczają nadmierne nagrzewanie się budynku w wyniku promieniowania słonecznego. Trzeba jednak pamiętać, że, aby spełniały one swoje zadanie, muszą być właściwie zainstalowane.

Przeczytaj również:

Dobry klimat wnętrza

Dobrze działający system wentylacji budynku ma duże znaczenie dla zdrowia jego mieszkańców. Pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów i zapewnia dostęp świeżego powietrza. Nowoczesna stolarka okienna charakteryzuje się stosunkowo wysokim poziomem szczelności, dlatego pomieszczenia w nią wyposażone należy często wietrzyć. Dobrym sposobem jest również stosowanie nawiewników, które mogą być ważnym elementem systemu wentylacyjnego.

Nawiewniki, określane także mianem pasywnych wlotów powietrza, montowane są zazwyczaj w oknie, rzadziej w ścianie budynku. – Najwygodniejszym rozwiązaniem jest uwzględnienie nawiewników już na etapie zakupu okna i wybór wyrobu fabrycznie wyposażonego w to urządzenie mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ„ – Możliwy jest też montaż nawiewników w starszej, już użytkowanej stolarce. Jeśli aprobata techniczna danego produktu nie mówi inaczej, nawiewniki można zainstalować w oknach drewnianych, wykonanych z PVC oraz aluminiowych. Montuje się je wówczas w profilu skrzydła lub ościeżnicy, frezując w profilu otwory, przykręcając nawiewnik,  a następnie zakładając jego osłony. Należy pamiętać, że montaż powinien być wykonany przez fachowca, zgodnie z zaleceniami producenta nawiewnika. Niewłaściwie przeprowadzony, może doprowadzić do znacznego obniżenia parametrów akustycznych stolarki, a w skrajnych przypadkach nawet jej uszkodzenia – dodaje ekspert.

Jeśli decydujemy się na instalację nawiewnika w już użytkowanej stolarce okiennej, najlepiej skorzystać z usług salonu sprzedaży, w którym dokonaliśmy wcześniej zakupu okna. Do właściwego działania urządzenia niezbędne są sprawne kanały wentylacyjne, zapewniających wywiew zużytego powietrza. Częstym błędem jest montaż nawiewnika w łazience, gdzie zazwyczaj znajdują się kratki wentylacyjne. W takiej sytuacji, jego zainstalowanie zamyka obieg powietrza tylko w tym pomieszczeniu, co sprawia, że pozostała część domu jest pozbawiona wentylacji.

Ochrona przed upałem

Upały coraz bardziej dają się nam we znaki. Przebywanie w gorący dzień w zamkniętym pomieszczeniu nie należy do przyjemnych, zwłaszcza jeśli okna pozbawione są odpowiednich osłon chroniących przed działaniem promieniowaniem słonecznym. Aby skutecznie zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza budynku, stolarkę okienną można wyposażyć w specjalne osłony.  Do wyboru mamy tu różnorodne rozwiązania – od tradycyjnych żaluzji, po rolety wewnętrzne i zewnętrzne oraz nowoczesne markizy.

Montaż osłon uzależniony jest od rodzaju wyrobu. Najprostsze z nich, jak np. materiałowe rolety wewnętrzne można zainstalować samodzielnie, z wykorzystaniem wiertarki i wkrętów.– Na rynku dostępne są różne modele osłon, dedykowane zarówno do instalacji w trakcie budowy domu, jak i do już wstawionych okien. Większość z nich powinna być instalowana przez fachowców. Przy montażu kluczowe jest dokładne zwymiarowanie otworu montażowego i elementów osłony, stabilne przykręcenie kasety i prowadnic, bezpieczne podłączenie zasilania oraz ewentualne podpięcie do domowej instalacji alarmowej – tłumaczy Zdzisław Maliszewski.

Osłony okienne mogą spełniać jednocześnie kilka funkcji – chronić przed nasłonecznieniem, zapewniać prywatność i zabezpieczać przed włamaniem, a także działać jak moskitiera. Przy wyborze konkretnego rozwiązania najlepiej korzystać z oferty sprawdzonych firm. Dobry sposobem jest wybranie kilku przedsiębiorstw i zaproszenie ich przedstawicieli na wykonanie pomiaru. Będzie można wówczas porównać ze sobą oferty i zapytać o szczegóły. Przed samym montażem, sprawdźmy jeszcze czy wybrany przez nas wyrób nie ma żadnych uszkodzeń, np. rys czy wgłębień. 

Podobnie, jak w przypadku okien, przy wyborze akcesoriów okiennych istotna jest ich prawidłowa instalacja. Dzięki niej, wszystkie elementy będą ze sobą dobrze współpracować, tworząc razem spójną całość. Wybierając wysokiej jakości, dobrze zamontowane akcesoria „podrasujemy” swoje okno, zwiększając jego funkcjonalność i zapewniając sobie wyższy komfort użytkowania domu lub mieszkania.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: Anwis, AIB, FAKRO, Hörmann, Marcopol, Soudal, Porta KMI Poland, POL-SKONE, PROLINE, WIŚNIOWSKI.



Nadesłał:

RedPen

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl