Przebieg inwestycji w systemy oddymiania grawitacyjnego
Oddymianie grawitacyjne w budynku jest jednym ze sposobów zabezpieczenia budynku przed pożarem i zalicza się do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z zapisami rozporządzenia MSWiA z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Cele i działanie systemu oddymiania grawitacyjnego
Nadrzędnymi celami stosowania wspomnianych systemów oddymiania jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przebywających w budynku osób i umożliwienie przeprowadzenia ewakuacji oraz akcji ratunkowo - gaśniczej przez odpowiednie służby. Oddymianie grawitacyjne pozwala pozbyć się nadmiaru trującego dymu oraz ciepła z pomieszczeń budynku, klatek schodowych, dróg ewakuacyjnych. Za jego sprawne działanie odpowiedzialne są takie elementy jak otwory napowietrzające, klapy i okna oddymiające wraz z siłownikami, centrala systemu, kurtyny dymowe, czujniki dymu i ciepła oraz inne elementy zależne od rodzaju systemu i budynku. System może być uruchamiany ręcznie, aczkolwiek najczęściej spotyka się w pełni automatyczne systemy, które uruchamiają się po wykryciu dymu lub ciepła.
|
5 kroków budowy i utrzymania systemu oddymiania
1. Projekt systemu
Pierwszym krokiem w budowie nowego systemu oddymiania jest stworzenie jego projektu. projekt musi uwzględnić warunki konkretnego budynku, jego wielkości, układu pomieszczeń, poziomych dróg ewakuacyjnych, klatek schodowych i innych miejsc. projekt winien być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.
2. Kompletowanie i dostawa urządzeń
Kompletowanie urządzeń powinno odpowiadać rodzajowi systemu oraz możliwościami i potrzebami inwestora. Wszystkie podzespoły powinny ze sobą współgrać i tworzyć sprawnie działającą całość. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, jednak zawsze najbezpieczniejszym wyborem będzie skorzystanie z produktów renomowanych i uznanych w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych producentów.
3. Montaż systemu oddymiania
Specjalistyczna firma wykonuje instalację systemu oddymiania zgodnie ze stworzonym projektem. Zwykle prace instalacyjne nie wymagają zaprzestania pracy w budynku, a z obiektu można korzystać normalnie, bez większych utrudnień. Montaż urządzeń powinien odbywać się przy udziale wykwalifikowanych techników posiadających doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.
4. Rozruch i odbiór systemu
Po zakończeniu montażu systemu następuje jego rozruch, aby upewnić się, czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo. Przeprowadzenie testów ma na celu potwierdzenie pełnej sprawności i zgodności z założeniami projektowymi, co kończy się wydaniem właściwego oświadczenia oraz książki eksploatacji systemu, która będzie uzupełniana podczas przeprowadzania wszelkich przeglądów, konserwacji i napraw w przyszłości.
5. Konserwacja
System oddymiania jako urządzenia przeciwpożarowe podlega obowiązkowi dokonywania przeglądów nie rzadziej niż raz w roku. Ma to na celu zapewnienie ciągłej sprawności funkcjonowania systemu. Obsługę techniczną należy powierzyć odpowiedniej instytucji czy firmie specjalizującej się w obsłudze technicznej takich urządzeń. Najczęściej umowy obsługi i serwisu podpisuje się z podmiotami odpowiedzialnymi za montaż całego systemu. Przeglądy i konserwacje systemu oddymiania grawitacyjnego to ustawowy obowiązek właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu.