#RazemdlaBezpieczeństwa warszawscy kontrterroryści ze wsparciem branży stolarki okienno-drzwiowej


2019-09-20
Zwykle widzimy ich w telewizji. Mundury z motywem moro, kominiarki, kamizelki kuloodporne widoczne podczas relacji z zatrzymania groźnego przestępcy lub likwidacji wytwórni narkotyków.
Przeczytaj również:


Prowadzą najbardziej złożone operacje policyjne wymagające ponadprzeciętnej sprawności fizycznej i wyjątkowych cech psychicznych, Wyróżnia ich opanowanie, odwaga i skuteczność, przy zachowaniu maksymalnych standardów bezpieczeństwa. Są w pełni oddani służbie, narażają się dla osób, których nawet nie znają. W ich szeregach służą najlepsi z najlepszych. Mowa o kontrterrorystach z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP) w Warszawie.

NA RATUNEK

Priorytetowym zadaniem SPKP są działania zmierzające do zwalczania zagrożeń związanych z zamachami terrorystycznymi. Dotyczy to w szczególności zatrzymania osób podejrzewanych o planowanie, przygotowanie lub dokonanie przestępstw o charakterze terrorystycznym, przetrzymywania zakładników, działań wobec osób posiadających broń lub inne niebezpieczne narzędzia. A także zagrożenia użycia urządzeń wybuchowych lub innych niebezpiecznych środków oraz zagrożenia lub zamachu na zdrowie, życie lub wolność osób chronionych.

Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, dlatego musimy być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze! – wyjaśnia dowódca SPKP w Warszawie. Nasz zespół reaguje szybko, jest wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie życia lub zdrowia. By uwolnić zakładników lub ująć „złego” (groźny przestępca) musimy często pokonywać przeszkody, np. drzwi, które staną nam na drodze -  podkreśla dowódca. Liczy się czas i bezpieczeństwo.

Warszawscy Kontrterroryści tylko w 2018 roku przeprowadzili rekordową w kraju liczbę 279 realizacji, z czego blisko 50 stanowiło sforsowanie przeszkód z użyciem specjalistycznego sprzętu,

Każda realizacja jest inna, ale ma jeden wspólny mianownik – musi być skuteczna. Same umiejętności, odwaga czy determinacja nie wystarczą – potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który skróci czas szturmu oraz zapewni maksymalne bezpieczeństwo operatorom (członkom zespołu bojowego) i osobom postronnym. Ale również przestępcom – przecież mają odpowiedzieć za swoje czyny i to właśnie rozumiemy przez skuteczność!

Wielu przestępców stawia opór, bywa że są uzbrojeni, Nie wiemy, co nas czeka za drzwiami, dlatego musimy je sforsować jak najszybciej i możliwie najbezpieczniej - dodaje dowódca SPKP w Warszawie.

WSPARCIE ODPOWIEDZIALNEJ BRANŻY

Stolarka okienno-drzwiowa to jedna z najbardziej innowacyjnych branż w naszym kraju. Będzie się można o tym przekonać podczas Wystawy Innowacji, w dniach 3-6 października na Targach Warsaw Home/ Warsaw Build. Wśród rozwiązań, które oferują Koalicjanci Programu Dom Bezpieczny są produkty, które stawiają bardzo skuteczny opór przed włamywaczem. – informuje Karol Klos, prezes Stowarzyszenia Dom Bezpieczny. To realna ochrona domu, ale wiemy, że za tak zabezpieczonymi drzwiami, jak w twierdzy, może się kryć niebezpieczny przestępca – dodaje Karol Klos.

Zdarzają się przypadki, że podczas realizacji zespołu SPKP drzwi antywłamaniowe otwierane na zewnątrz stawiają duży opór. Czas nie działa na korzyść operatorów, muszą działać błyskawicznie, z zaskoczenia, żeby przestępca nie mógł zniszczyć dowodów zbrodni. Takie sytuacje wymagają użycia specjalistycznej wyważarki hydraulicznej.– podkreśla kom. Sylwester Marczak, Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji w Warszawie. Musimy pamiętać, że miasto stołeczne jest szczególnym miejscem, w którym krzyżują się szlaki przestępcze, jest duże zagęszczenie ludności, wiele potencjalnych miejsc ataku i osób szczególnie chronionych. Przy wielu realizacjach jednocześnie, potrzeby sprzętowe stają się coraz większe. – dodaje kom. Sylwester Marczak.

Z pomocą przychodzą producenci drzwi, okien i zabezpieczeń ze Stowarzyszenia Dom Bezpieczny.

Jesteśmy Stowarzyszeniem firm odpowiedzialnych społecznie i wspólnie z naszymi Koalicjantami, firmami: ABUS, ALUPLAST, KRISPOL i ROTO zdecydowaliśmy się wziąć udział w projekcie #RazemdlaBezpieczeństwa i przekazać Fundacji Wsparcia Policjantów darowiznę w postaci specjalistycznego sprzętu do wyważania hydraulicznego drzwi otwieranych na zewnątrz z przeznaczeniem dla Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie – dodaje Karol Klos.

Koalicjanci Programu Dom Bezpieczny często angażują się w projekty odpowiedzialne społecznie. Przykładem może być współpraca firmy ABUS, producenta zabezpieczeń do domów, obiektów i jednośladów, z jednostkami prewencji kryminalnej policji w Niemczech, Widzimy bardzo pozytywne skutki takiej współpracy i chcemy ją rozwijać również w Polsce, stąd nasze zaangażowanie w ten projekt - podkreśla Józef Grabowski, Prezes Zarządu firmy ABUS Polska.

Cała branża koncentruje się na rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań okienno-drzwiowych. Dzięki naszym produktom domy i mieszkania stają się naprawdę bezpieczne. Ale siłę naszej branży można poznać po jej zaangażowaniu i cieszę się, że wspólnie zrealizowaliśmy zakup tej nowoczesnej wyważarki – dodaje Marcin Szewczuk, Marketing Manager firmy ALUPLAST, producenta systemów okiennych z PVC.  

To nie jest standardowe działanie CSR, tylko aktywne wsparcie policji w walce z przestępczością. Nie mogło nas zabraknąć w tym projekcie – dodaje Katarzyna Kozłowska, Kierownik Marketingu firmy KRISPOL, oferującej pełną gamę produktów stolarki okienno-drzwiowej, w tym m.in. okna i drzwi antywłamaniowe.

Antywyważeniowe okucia ROTO, takie jak stalowe zaczepy, rolki grzybkowe czy klamki zamykane na klucz skutecznie utrudniają sforsowanie okien i drzwi. Jednak policja musi czasem szybko dostać się do środka. Dlatego jako odpowiedzialna firma zaangażowaliśmy się w projekt przekazania kontrterrorystom narzędzia do walki z przestępczością – podkreśla Małgorzata Chołuj, kierownik komunikacji marketingowej, Roto Frank Okucia Budowlane.

Forsowanie drzwi antywłamaniowych otwieranych na zewnątrz, bez specjalistycznego sprzętu, stanowi duże wyzwanie. Nie da się ich staranować, można je próbować przepiłować lub odstrzelić zamek. Ale o elemencie zaskoczenia nie może być wtedy mowy. Przestępca zyskuje czas i możliwości - może próbować uciec, zabić zakładnika lub zniszczyć dowody. Wyważarka hydrauliczna to najnowocześniejszy sprzęt, który „zasysa” drzwi do środka, a następnie wypycha z futryną. Cała operacja trwa kilka sekund i pozostawia operatorów z daleka od światła drzwi, w którym może znajdować się uzbrojony przestępca. Dobrze, że są Stowarzyszenia zrzeszające tak odpowiedzialne firmy, Cel jest wspólny: bezpieczeństwo i porządek publiczny. – podkreśla dowódca SPKP w Warszawie.







Stowarzyszenie Dom Bezpieczny jest ogólnopolskim programem społecznym, którego misją jest poprawa bezpieczeństwa polskich domów i mieszkań. Działania Stowarzyszenia opierają się na 3 najważniejszych filarach: edukacji na temat bezpieczeństwa, promocji bezpiecznych zachowań oraz certyfikacji produktów i technik zabezpieczeń, chroniących dom i domowników przed włamaniem i pożarem.
Koalicję tworzą liderzy branżowi, instytucje publiczne, stowarzyszenia i instytuty, dzięki czemu posiadamy reprezentatywne grono opiniotwórczych i wiarygodnych ekspertów ds. bezpieczeństwa. Wspólnie opracowujemy ekspertyzy, informacje i porady, które są dostępne w Bazie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Dzielimy się naszą wiedzą, inicjując wspólnie z naszymi Koalicjantami liczne akcje informacyjne i edukacyjne.
Zapraszamy do korzystania z materiałów dostępnych na stronie www.dombezpieczny.com . Do Państwa dyspozycji pozostają eksperci z Krajowego Punktu Konsultacyjnego.


Dom Bezpieczny
press box


Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl