Rozwiązania firmy Taconova dla optymalnego rozprowadzania ciepła
Zbliżająca się jesień oznacza również przygotowania do nowego sezonu grzewczego. W kontekście rosnących ostatnio kosztów energii, dla konsumentów szczególnie ważne jest, aby system ogrzewania działał jak najbardziej wydajnie. Kluczową rolę odgrywa tutaj równoważenie hydrauliczne.
Tylko precyzyjnie wyregulowany system rozprowadza energię w budynkach w taki sposób, żeby zapewnić pożądaną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Dotyczy to nie tylko grzejników, ale również ogrzewania płaszczyznowego. Wysokiej jakości zawory równoważąco-pomiarowe firmy Taconova pomagają instalatorom łatwo wyregulować przepływ w obiegach grzewczych. Nowoczesne rozdzielacze TacoSys Pro z inteligentnymi komponentami umożliwiają szybkie i proste uruchomienie na poziomie piętra oraz gwarantują optymalne rozdzielanie ciepła w całym budynku.
Woda naturalnie wybiera drogę najmniejszego oporu – dotyczy to również wody grzewczej, krążącej w systemie. Na drodze od źródła ciepła do odbiornika, odcinki rur i łuki, odgałęzienia oraz zawory i wymienniki ciepła tworzą pojedyncze opory, które ograniczają przepływ. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego woda grzewcza łatwiej przepływa przez mniejsze obwody grzewcze o niższych stratach ciśnienia niż przez duże obwody w bardziej oddalonych pomieszczeniach. W efekcie temperatura w poszczególnych pomieszczeniach nie osiąga pożądanego poziomu lub trudno jest ją ustawić. Często podejmowane są wtedy błędne działania, polegające na zwiększeniu wydajności pompy cyrkulacyjnej lub podwyższeniu temperatury zasilania. Zwiększa to zużycie energii, a dodatkowo może powodować nieprzyjemne hałasy. W przypadku wystąpienia powyższych problemów, system ogrzewania podłogowego powinien zostać zrównoważony hydraulicznie.
Równoważenie hydrauliczne w nowych i działających systemach
Podczas przeprowadzania procesu hydraulicznego równoważenia, cały system jest dokładnie sprawdzany i regulowany w taki sposób, aby w każdym obiegu grzewczym znajdowała się odpowiednia ilość wody i ciepła. W tym celu muszą być znane wielkości znamionowych strumieni objętości instalacji i poszczególnych odcinków przewodów. Podczas gdy w przypadku nowych projektów, wyniki obliczeniowe wymiarowania rurociągów dostarczają te dane, brak ich przeważnie w przypadku istniejących instalacji. Dlatego też muszą zostać najpierw ustalone znamionowe strumienie objętości na podstawie znamionowego zapotrzebowania na ciepło lub wydajności cieplnej istniejących powierzchni grzewczych oraz różnicy temperatur (między zasilaniem i powrotem) systemu grzewczego.
Potrzebne znamionowe strumienie objętości można wyznaczyć na podstawie obliczeń obciążenia cieplnego (DIN EN 12831). Znamionowe zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń zaczerpnięte zostaje z dokładnego obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli nie dysponujemy tymi danymi, można spisać istniejące powierzchnie grzewcze na formularzach obliczeniowych Taconova (do pobrania ze strony taconova.com). Konieczne strumienie objętości obliczane są na podstawie różnicy temperatur, ustalonego zapotrzebowania na ciepło właściwe i pojemności cieplnej medium (przeważnie wody).
Innowacyjna technologia
W przypadku ogrzewania płaszczyznowego, oprócz głównej dystrybucji energii w piwnicy lub pomieszczeniu technicznym (gdzie strumienie objętości są rozprowadzane na poszczególne części budynku w ramach równoważenia hydraulicznego), konieczne jest dodatkowo precyzyjne rozprowadzenie na poziomie kondygnacji za pomocą niezawodnych rozdzielaczy ogrzewania płaszczyznowego. Rozdzielacze TacoSys Pro firmy Taconova wykonane są ze stali nierdzewnej i mogą być zastosowane nawet do 12 obiegów grzewczych. Wyposażono je w innowacyjne rozwiązania, takie jak TacoDrive, łączący zawór obiegów grzewczych i termiczny siłownik w jednym kompaktowym elemencie.
TacoDrive jest przeznaczony do regulacji natężenia przepływu (w połączeniu z termostatem pokojowym) i montowany na belce powrotu rozdzielacza. Inteligentne złącze wtykowe zapewnia nie tylko szybszy montaż, ale w razie potrzeby można szybko skorygować przypisanie pomieszczeń do stref cieplnych. TacoDrive, oferuje możliwość bezpośredniej kontroli działania zaworu. Przez wziernik sprawdzimy wizualnie zarówno rzeczywiste ustawienie zaworu, jak też działanie siłownika. Producent przygotował również rozwiązanie na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. Dzięki odwracalnej funkcji “First Open” zawór jest otwarty, co umożliwia ręczne przepłukiwanie i napełnianie podłączonych obiegów również bez zasilania.
Wygodne rozwiązanie
Za pomocą sprawdzonych zaworów równoważąco - pomiarowych TopMeter, można wyregulować, odczytać i odciąć przepływ w obiegach grzewczych bezpośrednio na belce rozdzielacza. Pozwala to instalatorom na dużą oszczędność czasu. Wersja TopMeter Plus posiada dodatkowo zintegrowaną funkcję pamięci, dzięki której nawet po zamknięciu możemy odtworzyć ostatnio ustawioną wielkość przepływu. Pod czerwonym pokrętłem znajduje się szary pierścień blokujący. Po wyregulowaniu zostaje on przesunięty w dół do gniazda zaworu i zakryty czerwonym pokrętłem. Zawór jesteśmy w stanie zamknąć również przy zablokowanym ustawieniu przepływu. Przy ponownym otwarciu można wrócić do ostatnio ustawionej wartości poprzez przekręcenie pokrętła do oporu. To rozwiązanie szczególnie przydaje się w wynajmowanych mieszkaniach lub obiektach komercyjnych, ponieważ ostatnio ustawione natężenie przepływu możemy w każdej chwili przywrócić. TopMeter Plus jest dostępny również w wersji z tworzywa sztucznego, która posiada te same zalety i funkcje co mosiężna.
Nadesłał:
brandpromotions
|