Solary – czym są i czy warto się na nie zdecydować?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Solary – czym są i czy warto się na nie zdecydować?
2023-06-08
Przejście na energię pozyskiwaną ze słońca wiąże się z wieloma korzyściami. Jednym z systemów umożliwiających tego typu rozwiązanie są solary. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Jak działają? Czy warto w nie zainwestować? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Zapraszamy do lektury!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Solary – co to?

Kolektory słoneczne, nazywane również solarami, to popularna instalacja służąca do przetwarzania energii słonecznej na ciepło. System ten pozwala pozyskać ciepło z promieniowania słonecznego i wykorzystać je do ogrzania wody użytkowej w domach jednorodzinnych.

 

Możliwość zastąpienia drogiej energii elektrycznej, darmową energią słoneczną to zdecydowanie kusząca opcja. Warto również dodać, że ciepło pozyskane z promieniowania może służyć nie tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale niejednokrotnie również do podgrzewania przydomowego basenu. 

 

Należy także wspomnieć, że kolektory słoneczne często są mylone z panelami fotowoltaicznymi. Jednak zasada działania poszczególnych instalacji jest zupełnie inna. Solary przekazują energię słoneczną w postaci ciepła do układów grzewczych, a panele fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie czystej energii elektrycznej. 



Kolektory słoneczne – jak działają?  

Zasada działania kolektorów słonecznych jest bardzo prosta. Otóż szyba pochłania promieniowanie słoneczne, które kolejno jest zamieniane w ciepło z pomocą absorbera. Po odebraniu ciepła roztwór glikolu przenosi go dalej do instalacji, która umożliwia ogrzewanie wody użytkowej. 

 

Ogrzany płyn przepływa przez wężownicę zasobnika, gdzie dochodzi do przekazania ciepła do wody użytkowej. W kolejnym etapie schłodzony płyn wraca do kolektora, a cały proces jest powtarzany. 

 

Warto dodać, że instalacja solarna dzieli się na kolektory płaskie oraz próżniowe. Pierwsza z nich stosowana jest znacznie rzadziej. Solary próżniowe pracują bowiem sprawniej od kolektorów płaskich. 

 

W związku z tym, w celu uzyskania wymaganego stopnia pokrycia zapotrzebowania na ciepło wystarczy wykorzystać kolektory próżniowe, które w niesprzyjających warunkach atmosferycznych dostarczą więcej ciepła niż płaskie modele. 



Solary – czy to się opłaca?

Z pewnością wiele osób może się zastanawiać, jak wygląda opłacalność kolektorów słonecznych. Nie da się ukryć, że tego typu sposób pozyskiwania ciepła należy do odnawialnych źródeł energii, co jest ogromnym atutem w dzisiejszych czasach. 

 

Solary słoneczne przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów, tj. dwutlenek węgla, azot czy siarka. W przypadku kolektorów słonecznych wytworzone ciepło jest bowiem całkowicie ekologiczne. 

 

Jest to świetna inwestycja dla domów, w których wykorzystuje się energię elektryczną do ogrzewania wody użytkowej. Kolektory mogą zaoferować duże oszczędności na rachunkach, a biorąc pod uwagę podwyżki cen prądu, solary są dobrą inwestycją na przyszłość. Co więcej, uchodzą przy tym za bezawaryjne oraz niewymagające obsługi. 



Panele fotowoltaiczne a solary – co wybrać?

Na wstępie należy zaznaczyć, że zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i kolektory mogą być dofinansowane w ramach programu „Czyste Powietrze”. 

 

Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku wyboru fotowoltaiki, koszt inwestycji będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku solarów. Jest to spowodowane m.in. szerszym zastosowaniem paneli fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną przez cały rok. 

 

Z racji tego, że systemy te nie są urządzeniami konkurencyjnymi, nie trzeba wybierać pomiędzy jednym rozwiązaniem a drugim. Ich przeznaczenie oraz zasada działania jest zupełnie inna. Można zatem zdecydować się na instalację obu rozwiązań. 

 

Więcej informacji na temat kolektorów słonecznych oraz fotowoltaiki znajdziecie Państwo na stronie: budotom.pl

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl