Temperatura w domu – zawsze pod kontrolą


Temperatura w domu – zawsze pod kontrolą
2022-07-20
Optymalna temperatura w domu jest ważna tak samo zimą, jak i latem. Nad jej utrzymaniem czuwają nie tylko odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane systemy grzewczo-chłodzące, np. ogrzewanie podłogowe czy chłodzenie płaszczyznowe, ale także inteligentne systemy zarządzające domowym „klimatem”.

Komfort w domu – chłodno latem, ciepło zimą

Przeczytaj również:


Ogrzewanie podłogowe to niewidoczne i bardzo wygodne rozwiązanie – brak grzejników pozwala na swobodną i niezależną od nich aranżację wnętrz. Oznacza także lepszy komfort cieplny i komunikacyjny, bo niweluje punktowe, gorące powierzchnie grzewcze i ostre krawędzie grzejników – to szczególnie ważne w domach, w których mieszkają rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze lub niepełnosprawne. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym udział energii pochodzącej z konwekcji jest niski, ponieważ ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło przez promieniowanie, zatem zawirowania powietrza przenoszące kurz są minimalne, co czyni z tzw. podłogówki rozwiązanie idealne dla alergików.

 

Ponadto nowoczesne systemy grzania i chłodzenia mogą funkcjonować jako jeden, wspólny układ. W praktyce, aby latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, nie jest już potrzebne dodatkowe urządzenie (np. klimatyzator zewnętrzny), bo system wykorzysta tę samą instalację – ogrzewania podłogowego lub ściennego, która zimą była potrzebna do ogrzania domu.

Dobrym przykładem jest ogrzewanie podłogowe Wavin, które gwarantuje komfort cieplny o każdej porze roku – przy temperaturach zasilania znacznie niższych niż podczas stosowania tradycyjnych grzejników. Dlatego ogrzewanie podłogowe i ścienne Wavin może współpracować z alternatywnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła – wyjaśnia Tomasz Knap – Product Manager ICS z Wavin Polska, producenta systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych, m.in. dla budownictwa mieszkaniowego.

Chłodzenie płaszczyznowe

Jeśli zatem dom wyposażony jest w pompę ciepła, to może ona działać zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia – tzw. chłodzenia płaszczyznowego. Wybór danego trybu pracy można przeprowadzić na dwa sposoby: domownik ustawi daną funkcję ręcznie na centrali sterującej lub system zrobi to automatycznie, dzięki czujnikowi temperatury zewnętrznej, po przekroczeniu wcześniej ustalonej wartości. Nowoczesne termostaty, wchodzące w skład tego typu systemu, oprócz temperatury mogą również mierzyć i informować system sterowania o stanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Przy osiągnięciu wilgotności zbliżonej do temperatury punktu rosy system zmienia parametry chłodzenia i nie dopuszcza do wykroplenia wody na powierzchni podłogi, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

 

Steruj temperaturą tak, jak lubisz

Zarówno nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, jak i dostosowana do nich automatyka to rozwiązania, które pozwalają domownikom m.in. kontrolować temperaturę w domu i sterować nią. Oferta produktów, które mają wpływ na komfort domowników, jest zresztą większa:

 

 ICS, czyli Indoor Climate Solutions, to różne systemy i rozwiązania, których indywidualny dobór i zastosowanie służą zaspokojeniu potrzeb mieszkańców budynku poprzez zapewnienie komfortu. Mowa tutaj nie tylko o komforcie cieplnym, ale także o jakości powietrza oraz możliwości sterowania np. temperaturą według własnych preferencji. Umożliwia to zaawansowana automatyka, dzięki której można sterować: rekuperacją, ogrzewaniem, chłodzeniem płaszczyznowym (podłogowym, ściennym i sufitowym), grzejnikowym, a także konfiguracją mieszaną (część pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, a część z grzejnikowym) – wyjaśnia ekspert Wavin Polska.

Przykładem takiego systemu jest system Sentio, który pozwala na proste, szybkie, samodzielne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym oraz ogrzewaniem grzejnikowym w domu. W skład systemu wchodzą: centrala sterująca, moduły rozszerzające, termostaty i czujniki pokojowe, ekran dotykowy LCD, termostat grzejnikowy oraz aplikacja dla urządzeń mobilnych. Centralę sterującą można dodatkowo podłączyć do systemu zarządzania budynkiem (BMS).

 

Chociaż Sentio służy głównie do sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym, to łatwo można zwiększyć jego funkcjonalność dzięki zastosowaniu dodatkowych modułów rozszerzających, umożliwiających podłączenie i sterowanie takimi elementami, jak: siłowniki bramy wjazdowej lub garażowej, rolety zewnętrzne, oświetlenie, zraszacze ogrodowe czy kamery internetowe. Użytkownik ma możliwość sterowania (sygnał włącz/wyłącz) tymi elementami lokalnie, za pośrednictwem panelu sterującego, lub z dowolnego miejsca - za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej (potrzebny jest dostęp do Internetu). Dzięki takiej funkcjonalności Sentio staje się rozwiązaniem z zakresu smart home.

 

Komfort dla instalatora

System Sentio został zaprojektowany nie tylko z myślą o domownikach, ale także instalatorach – oprócz szczegółowej instrukcji czy filmów instruktażowych udostępnionych przez producenta, posiada szereg udogodnień, które ułatwiają i przyspieszają instalację, np. szybkozłączki czy wbudowana poziomica. System jest elastyczny, ponieważ bazuje na komponentach, z których można korzystać niezależnie od rodzaju instalacji – centrala sterująca obsługuje zarówno komponenty przewodowe, jak i bezprzewodowe, a termostaty można łączyć ze sobą szeregowo. Montaż systemu upraszczają: automatyczne i szybkie parowanie termostatów z centralą oraz preinstalowane profile, które zawierają podstawowe, najczęściej używane ustawienia. Sentio posiada także wbudowany w centralę moduł internetowy LAN i dwa przełączniki do sterowania urządzeniami zewnętrznymi, z możliwością ich rozszerzenia za pomocą modułu VRF. Jeśli w budynku znajdują się dwa rozdzielacze, nie ma potrzeby zakupu drugiej centrali sterującej – wystarczy dodać moduł rozszerzający EU-A. Każdą konfigurację systemu można dowolnie modyfikować i rozszerzać w miarę potrzeb. Warto podkreślić, że dostępny w systemie Sentio termostat grzejnikowy może pełnić również funkcję bezprzewodowego siłownika.

Jak podsumowuje Tomasz Knap z Wavin Polska: – Wydajne i ekologiczne systemy grzewczo-chłodzące – wraz z nowoczesną i dopasowaną do potrzeb automatyką sterującą – sprawiają, że temperatura w domu jest zawsze idealna, nawet w upalne dni. Poprawia to komfort życia mieszkańców i pozytywnie wpływa na ich zdrowie. A co równie ważne – domownicy zyskują pełną kontrolę nad temperaturą wnętrz oraz dodatkowo  - funkcjonalności z zakresu rozwiązań dla inteligentnych domów.



Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl