Użycie mas bitumicznych – Ty też to potrafisz! Poradnik z komentarzem eksperta
Bardzo często planując remont lub budowę od razu zakładamy, że niezbędna będzie pomoc ekipy fachowców. I często rzeczywiście tak jest, na przykład przy budowie fundamentów, czy rozbiórce starego dachu. Nakładanie nowoczesnych mas bitumicznych jest jednak czynnością, którą możemy wykonać sami.
Duży wybór
Jedną z największych zalet gotowych mas bitumicznych jest ich duży asortyment. Wśród produktów TECHNONICOL znaleźć można grunt bitumiczny MASTER. Służy on do gruntowania podłoża pod hydroizolacyjne pokrycia rolowane i powłokowe oraz zwiększa przyczepność materiałów do podłoża. Hydroizolacja do fundamentów MASTER stanowi wodoodporną warstwę zewnętrzną, która skutecznie chroni fundamenty przed wilgocią i wodą gruntową. Masa bitumiczno-kauczukowa do dachów MASTER skutecznie chroni przed przeciekaniem i zwiększa żywotność dachu. Wygodny i wielofunkcyjny lepik na zimno przeznaczony jest do napraw pokryć z pap oraz klejenia materiałów na bazie bitumu do cegieł, betonu, metalu, drewna, ceramiki i innych rodzajów powierzchni. O uniwersalności preparatów mówi nam ekspert do spraw mas bitumicznych TECHNONICOL, Jacek Maciejczak:
Linia produktów MASTER przygotowana została z myślą o klientach detalicznych, którzy nie mają na co dzień styczności z profesjonalną chemią budowlaną. Co nie znaczy, że profesjonalny wykonawca prac budowlanych nie może skorzystać z tych produktów. Wręcz przeciwnie. Produkty firmy TECHNONICOL linii Master to łatwość aplikacji i skuteczność w działaniu.
Łatwość aplikacji
Wszystkie masy bitumiczne od TECHNONICOL są gotowe do użycia od razu po zakupieniu. Oczywiście przed zastosowaniem każdą z nich trzeba dokładnie wymieszać, ale jest to bardzo proste. Po tej czynności należy oczyścić powierzchnię, na której preparat będzie nakładany.
Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór gruntu bitumicznego, będzie nam potrzebny pędzel, szczotka dekarska lub wałek. Preparat nakłada się jedną warstwą, powinien on schnąć nie dłużej niż 12 godzin. To, że jest suchy rozpoznamy po tym, że posmarowana nim powierzchnia nie jest już lepka. Zastosowanie gruntu stanowi postawę do kolejnego kroku, na przykład nałożenia hydroizolacji fundamentów. Tę z kolei zaleca się aplikować w dwóch warstwach, w odstępach czasowych wynoszących maksimum 12 godzin. Do nałożenia preparatu wystarczy nam szpachelka lub szczotka dekarska. Grunt bitumiczny to także doskonały podkład pod preparat do konserwacji pokryć dachowych. W przypadku starego, lekko spękanego pokrycia dachowego wystarczy nałożyć za pomocą szpachelki, szczotki dekarskiej lub metodą wylewania i poziomowania jedną warstwę nie grubszą niż 1,2mm tak aby szczelnie pokryła całą uszkodzoną powierzchnię i zalała wszystkie spękania. Tak powstałą jednolitą warstwę trzeba zabezpieczyć przed promieniowaniem UV za pomocą posypki papowej lub ochronnej masy bitumiczno-aluminiowej TECHNONICOL № 57. Proste jest także nakładanie lepiku na zimno. Po zagruntowaniu powierzchni preparat nakłada się szpachelką na grubość około 0,5-1mm. Najwygodniej jest robić to szczotką dekarską, pacą albo szpachlą. Po kilku minutach od nałożenia dobrze jest lekko docisnąć lepik, dzięki czemu zwiększy on swoje właściwości wiążące. Główne zasady, których należy się trzymać w przypadku każdego z produktów, wymienia Jacek Maciejczak:
Podstawą poprawnego wykonania remontu jest dobrze przygotowane podłoże. Powierzchnie powinny być suche, nośne, odtłuszczone i pozbawione luźnych elementów. Następną zasadą jest zastosowanie produktu zgodnie z przeznaczeniem i opisem. Te zasady pozwolą każdemu wykonać prace dokładnie a przede wszystkim skutecznie, niezależnie od jego poziomu doświadczenia.
Kwestie bezpieczeństwa
Niezależnie od wybranego preparatu należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa: rękawicach ochronnych, dobrej wentylacji pomieszczenia i unikaniu kontaktu roztworu ze skórą i oczami. Nie wolno stosować preparatów blisko otwartego źródła ognia.
Nadesłał:
Biuro_prasowe_CL
|