W Kębłowie powstanie pierwszy ekologiczny żłobek


W Kębłowie powstanie pierwszy ekologiczny żłobek
2025-07-07
Kębłowo, położone w gminie Luzino na północy województwa pomorskiego wzbogaci się o pierwszy ekologiczny żłobek. Drewnianą, w pełni ekologiczną placówkę wybuduje firma Ekoinbud

W Kębłowie powstanie pierwszy ekologiczny żłobek

Przeczytaj również:

 

Kębłowo, położone w gminie Luzino na północy województwa pomorskiego wzbogaci się o pierwszy ekologiczny żłobek. Drewnianą, w pełni ekologiczną placówkę wybuduje firma Ekoinbud, specjalizująca się w budowie prefabrykowanych, drewnianych obiektów użyteczności publicznej.

 

Nowy żłobek powstanie przy ul. Gen. Andersa i zostanie przygotowany do opieki nad 100 dzieci. Powstaną w nim 4 oddziały: 3 dla 24 dzieci oraz jeden dla 28. W nowym obiekcie powstanie 24 miejsc pracy dla nauczycieli i personelu pomocniczego. Jak większość obiektów, realizowanych przez Ekoinbud, budynek będzie charakteryzować się wysokimi parametrami prozdrowotnymi.  Wszystkie jego ściany zewnętrzne będą „otwarte dyfuzyjnie”, co pozwala na transfer nadmiaru wilgoci poza obiekt, a więc uniknięcia rozwoju grzybów i pleśni, równocześnie zapewniając doskonałe warunki przebywania w nim zarówno dzieci, jak i opiekunów. Jednak to, co będzie go wyróżniać od wcześniejszych realizacji, to parametry, które umożliwią rozbudowę żłobka w przyszłości. Jednym z kluczowych warunków zamówienia było przygotowanie konstrukcji i dachu w taki sposób, aby zapewnić możliwość nadbudowy obiektu o drugą kondygnację, dlatego w tym przypadku zaplanowano w żłobku płaski dach oraz murowaną klatkę schodową, położoną w centralnej części żłobka, z rezerwą pod zapewnienie szybu windowego na drugie piętro obiektu. Budynek powstaje w formule zaprojektuj i wybuduj, zatem wykonawca, firma Ekoinbud, przygotowując obiekt z potencjałem przyszłej rozbudowy musi go zaprojektować pod potencjalnie wyższe parametry użytkowania niż obecnie realizowany zakres: nie tylko konstrukcja musi spełniać odpowiednie parametry obciążenia, ale także wszystkie instalacje wewnątrz i na zewnątrz budynku muszą zakładać zwiększone zapotrzebowanie w przyszłości i możliwość ich rozbudowy. Budynek musi zostać przygotowany także pod względem spełnienia wymogów przepisów przeciwpożarowych w przyszłości, dlatego już obecnie powstający obiekt zaplanowano tak, aby zapewnić dwie strefy pożarowe dla żłobka po rozbudowie.

 

Obecnie powstający obiekt zapewni blisko 1 tys. m.kw. powierzchni. Przygotowywany jest w formule zaprojektuj i wybuduj, zatem po stronie firmy Ekoinbud leży nie tylko budowa, ale także całość prac projektowych, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, budowa obiektu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Dzięki temu, że obiekt wykonany zostanie w technologii prefabrykacji będzie on mógł powstać w kontrolowanych, fabrycznych warunkach, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie wysokiej jakości żłobka, a sam proces – od podpisania umowy, przez budowę oraz odbiory – zajmie niemalże połowę czasu, jaki byłby potrzebny przy zastosowaniu tradycyjnej technologii. Termin jego oddania do użytku to maj 2026 r.

 

Realizacja w Kębłowie, przygotowywana dla Gminy Luzino pokazuje jak bardzo elastyczna może być technologia prefabrykacji drewnianej – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu spółki Ekoinbud. Pozwala stawiać zdrowe i ekologiczne budynki także z myślą o potencjalnej nadbudowie, co może mieć duże znaczenie także w przypadku analizowania takich realizacji w centrach miast w formie dogęszczania zabudowy i rozwoju funkcji obiektów już istniejących. 



Nadesłał:

krzysztof@ultrarelations.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl