Ucieczka od przepychu - neutralny styl skandynawski


Ucieczka od przepychu - neutralny styl skandynawski
2016-07-15
Choć spokojny styl skandynawski został doceniony przez projektantów już dawno temu, wciąż wymieniany jest jako jeden z najpopularniejszych nurtów stylistycznych. Jego neutralność sprawia, że we wnętrzach skandynawskich czuje się dobrze praktycznie każdy.
Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Co więcej, styl skandynawski idealnie nadaje się jako punkt wyjścia do aranżacji dostosowanych do gustów i potrzeb inwestorów.

Neutralność stylu skandynawskiego sprawia, że zarówno sprawdza się w projektowaniu wnętrz wielkomiejskich mieszkań, jak i w aranżacji domów położonych na peryferiach miast, a także na wsiach. Minimalizm form i stonowane kolory pozwalają w prosty sposób urządzić w tym stylu ciekawią aranżację dysponując nawet niedużym budżetem.

Trochę historii
Choć styl skandynawski w powszechnej opinii uznawany jest za przykład współczesnych trendów, ma on już swoją niekrótką historię. Rozwijał się on bowiem równolegle do modernizmu już w latach 30. XX w krajach skandynawskich – przede wszystkim w Danii i Szwecji. Za twórców stylu skandynawskiego uznaje się m.in. wybitnego architekta  i projektanta wnętrz Arne Jacobsena, architekta i projektanta form przemysłowych Alvara Aalto, a także takich twórców jak Bruno Mathsson oraz Josef Frank. Podwaliny pod jego rozwój położył również szwedzki artysta Carl Larsson malując na początku XX obrazy, których tłem były wnętrza urządzone w stylu wyróżniającym się prostotą i jasnością.  

Bezcenna rola drewna i innych naturalnych tworzyw
Styl skandynawski stawia naturalne materiały na piedestale, bowiem mieszkańcy północy doceniają zdrowotne korzyści płynące z faktu zastosowania tworzyw, które daje przyroda. W szczególności nurt ten upodobał sobie drewno – buk, brzozę oraz tek. Styl skandynawski przybliża aurę natury również dzięki lnianym tekstyliom, wiklinie, jucie, wełnie oraz naturalnemu kamieniowi.

Jasne kolory lekarstwem na brak słońca
W krajach skandynawskich, gdzie przez większą cześć roku naturalnego światła słonecznego jest niewiele, aranżacje w jasnych kolorach okazały się o wiele bardziej funkcjonalne i przyjemniejsze w użytkowaniu niż ciężkie wystroje bazujące na ciemnych barwach. Z potrzeby rozjaśnienia pomieszczeń wyrósł styl skandynawski, który zyskał swoją popularność w dużej mierze również z racji swojej lekkości. Ulubionym kolorem skandynawskiego stylu jest biel, która występuje w wielu różnych odcieniach – często stosuje się także bielone drewno.

Zdecydowane akcenty
Z samego założenia styl skandynawski opiera się na prostocie i naturalności, by jednak ożywić te ciepłe aranżacje, projektanci niejednokrotnie wprowadzają zdecydowane barwne akcenty. Na tle bieli i jasnych odcieni drewna ciekawie prezentują się wyraziste granatowe, czerwone, a nawet intensywnie jaskrawe dodatki.

Dialogi dekad
Styl skandynawski bardzo często zestawia nowoczesne meble i dodatki ze starymi bądź postarzanymi przedmiotami. Mieszkańcy północy lubią podniszczone meble, nazywane meblami w shabby. Dzięki połączeniom nowych elementów z niedzisiejszymi, wnętrza w stylu skandynawskim bardzo często emanują eklektycznym klimatem. Warto podkreślić, że pomimo prostoty stylu skandynawskiego, ważną rolę odgrywają w nim dodatki – to właśnie one niejednokrotnie budują osobowość aranżacji i opowiadają historie zamieszkujących je osób.

Styl skandynawski jest uwielbiany przez wiele osób i zyskał ważne miejsce w dziedzinie projektowania wnętrz  mieszkań i obiektów publicznych. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze doskonałemu połączeniu przyjemnej prostej estetyki z funkcjonalnością. Jego bezpretensjonalność i ciepło sprawiają, że udekorowane nim wnętrza wprost zapraszają do odpoczynku. Jednocześnie otwierając się inspiracje z innych odległych epok i rejonów świata styl skandynawski stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych.
 
 
Fot. hld.com.pl 

Nadesłał:

Milena Bros

Przeczytaj również: