Zastosowanie naturalnych tworzyw w architekturze wnętrz


Zastosowanie naturalnych tworzyw w architekturze wnętrz
2016-07-07
O ważnej roli środowiska naturalnego i tym samym wadze jego ochrony zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. Trend eko zyskuje ogromną popularność, co sprawia, że w różnych dziedzinach życia następują istotne zmiany.

Segregacja śmieci, ograniczanie emisji toksyn, oszczędzanie energii i wody, sadzenie dodatkowych drzew w przestrzeni publicznej to tylko kilka przykładów wszechobecnej mody na ochronę środowiska. W dziedzinie projektowania wnętrz mieszkań i obiektów publicznych natomiast z chęcią wykorzystuje się naturalne tworzywa.

Przeczytaj również:

Powrót do korzeni

Nieustanne poszukiwania nowych form i tworzyw powodują często powroty do tego co pierwotne i dane nam od natury. Jednocześnie naturalne materiały przynoszą szereg korzyści - są nie tylko zdrowe, ale również bardzo funkcjonalne. Nic więc dziwnego, że coraz wyraźniej widać odwrót od sztucznych, nowoczesnych tworzyw na wysoki połysk, które jeszcze na końcu minionego wieku stanowiły podstawę współczesnego projektowania.

Eko nie tylko w aranżacjach

Aranżacja wnętrza powinna zostać maksymalnie dostosowana do preferencji, stylu życia i osobowości inwestora. Dlatego właśnie wystroje wykonane z tworzyw naturalnych bardzo często wybierają osoby, które na co dzień żyją w zgodzie z naturą. Umiłowanie przyrody sprawia, że dobrze czują się w pomieszczeniach pełnych drewnianych elementów i roślinności. Co więcej, wnętrza wykorzystujące tworzywa naturalne zazwyczaj przybierają prostą, zrównoważoną i delikatną formę, dzięki czemu łatwo w nich oddać się błogiemu odpoczynkowi.

Wszechstronność naturalnych materiałów

Naturalne tworzywa mają wiele zalet, wśród których warto wyróżnić ich uniwersalność. Mylą się Ci, którzy myślą, że wnętrze oparte na naturalnych materiałach musi być ascetycznym, monochromatycznym pomieszczeniem pozbawionym kolorów i gry form. Tak naprawdę posiłkując się tworzywami naturalnymi można stworzyć aranżacje w przeróżnych stylach – prowansalski, rustykalny, minimalistyczny, skandynawski – to tylko przykłady.

Naturalne tworzywa ponadto wprowadzają do wnętrz lekkość i przytulną prostotę. Dzięki temu sprawdzają się nawet w mieszkaniach o niezbyt dużych metrażach. Stosując tworzywa zaczerpnięte z przyrody można jednocześnie optycznie powiększyć przestrzeń.

Naturalne drewno

Wielbiciele naturalnych tworzyw najczęściej wykorzystują w swoich aranżacjach drewno. Jest to bowiem materiał, który jednoznacznie kojarzy się z naturą, a przy tym jest uniwersalny i subtelnie ociepla aranżacje. To wszechstronne tworzywo można wprowadzać do aranżacji zarówno w postaci mebli i dodatków, jak i okładzin ścian i parkietu. Warto podkreślić, że drewniane elementy nie muszą być monotonne. Wykorzystując drewniane faktury i wzory słojów lub zestawiając jego różne gatunki można stworzyć intrygującą kompozycję. Niemniej jednak architekci wnętrz bardzo chętnie stosują drewno przetworzone jedynie w minimalny sposób.

Drugie życie

We wnętrzach zaprojektowanych z myślą o osobach żyjących zgodnie z trendem eko, nierzadko pojawiają się przedmioty wykonane z materiałów z recyklingu. Z drugiej strony coraz częściej odnawia się stare przedmioty dając im drugie życie. Meble i dodatki do wyposażenia wykonuje się  także z niestandardowych materiałów nadając im tym samym nową rolę - najlepszy przykład to modne w ostatnim czasie meble z transportowych palet i drewnianych skrzynek.

Czerpanie pełnymi garściami z możliwości, jakie daje wykorzystanie materiałów naturalnych, skłania architektów wnętrz również do jeszcze częstszego inspirowania się formami i wzorami wziętymi z przyrody. W efekcie charakterystyczne dla ekologicznych wnętrz stały się harmonia i ciepła aura, które przekonują do siebie coraz większe grono inwestorów.


Fot. hld.com.pl

 



Nadesłał:

Milena Bros

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl