Ciepłe okna kontra smog


Ciepłe okna kontra smog
2016-11-10
Smog to problem z jakim boryka się wiele miast. W walce o jakość powietrza nie ma miejsca na półśrodki. Skuteczne mogą być tylko rozwiązania systemowe, dotyczące wielu aspektów naszego życia - w tym tych, wydawałoby się, drobnych i pobocznych.

Zmiana nawyków komunikacyjnych, przykręcenie termostatu o jeden stopień, wymiana okien na bardziej szczelne... - te małe cegiełki, w długiej perspektywie, naprawdę procentują!

Przeczytaj również:

Choć na pierwszy rzut oka stolarka okienna ma niewiele wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza, to w praktyce okazuje się, że w antysmogowej ofensywie może stać się skutecznym orężem. Jak? Wyjaśnią to eksperci firmy MS więcej niż OKNA, specjalizującej się w produkcji okien energooszczędnych.

Kiedy kilkanaście lat temu zaczęło się głośno mówić o problemie zanieczyszczenia powietrza w dużych aglomeracjach, eksperci wskazywali przede wszystkim na potrzebę zmiany materiału opałowego i ograniczenie wydzielania spalin przez środki komunikacji. Palenie w domowych kotłowniach opału o niskiej jakości lub śmieci, które nigdy do takiego pieca nie powinny trafić, jest równoznaczne z emisją do atmosfery wielu szkodliwych, a nawet rakotwórczych substancji - m.in. tlenków azotu, dwutlenku siarki, metali ciężkich, związków chloru i fluoru... wymieniać można by długo. Receptą miała być wymiana pieców, ogrzewanie gazem, rozwój komunikacji miejskiej i rowerowej.

Dość szybko okazało się, że te środki nie są wystarczające. Smog dał się poznać jako trudniejszy przeciwnik, niż myślano. Dlatego też front walki z nim musi być szerszy - powinien objąć jeszcze więcej aspektów życia i działalności mieszkańców miast. A że wszystko zaczyna się od małych kroków, zmianie ulec muszą m.in. nasze codzienne przyzwyczajenia, a także miejsca, w których mieszkamy. Obniżenie temperatury w domach i jeszcze skuteczniejsza ich termoizolacja to, choć wydawałoby się drobne, jednak niezwykle istotne elementy walki o jakość powietrza. Okazuje się bowiem, że zamontowanie w budynkach szczelnych okien pozwala na znaczną redukcję potrzeb energetycznych, a tym samym minimalizację emisji szkodliwych substancji.

- Dobór okna o właściwym współczynniku przenikania ciepła może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Poza samym uszczelnieniem oraz odpowiednim, ciepłym montażem, najważniejszą rolę odgrywa tu konstrukcja stolarki. Okna zaprojektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który powinien obecnie wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K, a od stycznia 2017 1,1 W/m2K. W domach pasywnych całkowity Uw powinien być nie większy niż 0,8 W/m2K. Co więcej, szyby w takich oknach mają za zadanie również maksymalizować zysk energetyczny z promieniowania słonecznego, dlatego współczynnik całkowitej przepuszczalności „g" musi być wyższy niż 50%. W produktach MS więcej niż OKNA bez problemu możemy uzyskać g=62% stosując specjalne, dwukomorowe wkłady szybowe. Takie wkłady w połączeniu z naszymi roletami pozwalają nam stworzyć zestaw niemal idealnywww.ms.pl                         

KONTAKT:

Profundo PR:
Katarzyna Stanik
tel. kom. 512 221 790
e-mail: k.stanik@profundo.pl

Dział marketingu MS:
Kinga Potocka
tel. kom. 606 393 802
e-mail: k.potocka@ms.pl



Nadesłał:

Profundo PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl