Dom, który rośnie i maleje


Dom, który rośnie i maleje
2018-03-23
Ten dom można łatwo rozbudowywać, a także bez problemu zmniejszyć. Mieszkańcy mogą przestawiać ściany wewnętrzne, a fasadę wymienić w dwa dni. Wykonany jest wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu. Wykorzystano w nim między innymi systemy profili aluminiowych Reynaers.

Co roku belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium przyznaje nagrody dla wyjątkowych projektów architektonicznych. W tym roku, w 20 edycji konkursu, zwyciężył modułowy, zeroenergetyczy dom, zbudowany w zaledwie dwa miesiące na przedmieściach Utrechtu. Za projektem stoi pracownia Sluijmer Architectuur. Jury zwróciło uwagę na społeczne znaczenie koncepcji, która wpisuje się w trend mikrodomów i życia off-the-grid. Wielkość domu można dostosować do aktualnych potrzeb, a zainstalowane na jego dachu panele fotowoltaiczne powodują, że budynek może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa.

Przeczytaj również:

Dom rodzinny

Możemy zacząć skromnie, od jednego modułu. Gdy rodzina i jej potrzeby się powiększą, wystarczy dodać kolejny – można ustawiać je jeden na drugim, maksymalnie cztery. Kiedy dorosłe już dzieci będą się wyprowadzać, mogą to zrobić zabierając ze sobą nie tylko ulubione drobiazgi, lecz także cały moduł w nowe miejsce. Dom możemy rozbudować nawet na bardzo małej działce.

W budynku modelowym kolejne poziomy ustawione są prostopadle względem siebie, co umożliwiło stworzenie dwóch dużych balkonów. – Na podstawie jednego bazowego modułu można konstruować różnorodne domy pod względem wielkości, kształtu, układu pomieszczeń i wykończenia – mówi Max Brobbel, architekt z pracowni Sluijmer Architectuur i jednocześnie firmy BILT.

Recykling, ekologia i inne zalety

Drewno zastosowane w domu modelowym pochodzi ze zrównoważonych upraw z certyfikatem FSC. Wszystkie elementy, które wykorzystano w budynku, nadają się do recyklingu – łącznie z profilami aluminiowymi firmy Reynaers. W budynku modelowym pojawia się kilka rozwiązań firmy: ultracienkie profile do systemów okiennych, prowadzące na taras drzwi harmonijkowe, szklana balustrada. Firma Reynaers dostarczyła też konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, które pokrywają cały dach. Szczelne okna o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej zabezpieczają dom przed hałasem i utratą ciepła, co ogranicza zapotrzebowanie na energię wykorzystaną do ogrzewania.

BILT prefabrykowany i elastyczny

BILT to system prefabrykowany, co oznacza, że poszczególne elementy powstają w fabryce i jak klocki są składane na miejscu budowy. Cały montaż domu, razem z konstrukcją fundamentów i położeniem instalacji, można skończyć w sześć tygodni. Do wyboru mamy nie tylko liczbę modułów i ich ustawienie, lecz także rodzaj wykończenia fasady – wśród opcji są np. kamień, drewno, cegła i metal, ale też konstrukcje umożliwiające uprawę wertykalnego ogrodu.

A kiedy mieszkańcom znudzi się układ pomieszczeń albo będą potrzebować innego rozkładu przestrzeni, mogą samodzielnie poprzesuwać wewnętrzne ściany – które nie są montowane na stałe. Problemem nie jest nawet zmiana lokalizacji kuchni albo łazienki, dzięki rozmieszczeniu modułów z instalacjami pod podłogą.

Składające się z profesjonalistów jury konkursu Reynaers, nominowało BILT wraz z dziewięcioma innymi projektami. Ostatecznego zwycięzcę wybierały osoby głosujące przez Internet. Zwycięska firma, założona przez  architekta Hansa Sluimera, otrzyma 2,5 tys. euro. 



Nadesłał:

Reynaers
http://reynaers.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl