Domy energooszczędne pasywne


Domy energooszczędne pasywne
2017-09-22
Technologia budownictwa pasywnego jest stosunkowo nowatorska i na pewno nie należy do trendów dominujących, zdobywa jednak coraz więcej zwolenników.
Przeczytaj również:
Budowa domu pasywnego to spora inwestycja, konieczność użycia większej ilości i lepszej jakości materiałów termoizolacyjnych oraz większy nakład pracy, jednak z czasem nakłady te zwracają się, ponieważ dom pasywny to dom oszczędny. Nie wymaga bowiem instalacji żadnych aktywnych systemów ogrzewczych ani też klimatyzacji, ogrzewa się bowiem samoistnie wykorzystując przede wszystkim ciepło promieni słonecznych, ciepło płynące z wentylacji, wytwarzane przez pracę urządzeń domowych, a nawet przez mieszkańców. 
 
Materiały termoizolacyjne- klucz do domu pasywnego
 
Sekretem, a jednocześnie największym wyzwaniem przy budowie domu pasywnego jest uzyskanie możliwe największej izolacji termicznej. Dlatego też ogromne znaczenie dla udanego projektu ma wykorzystanie najwyższej jakości materiałów termoizolacyjnych, które pozwolą zminimalizować utratę ciepła do minimum, dzięki czemu zużycie energii jest zredukowane nawet o 90%. 
 
Izolacja na każdym kroku
 
Przy budowie domu pasywnego o właściwości termoizolacyjne należy zadbać dosłownie od podstaw, czyli już na etapie stawiania fundamentów. Wszelkiego typu hydroizolacje (warstwy papy, masy bitumiczne i inne) muszą być zastosowane ponieważ ma to wpływ na izolację termiczną domu. Dom pasywny musi być całkowicie szczelny na przenikanie powietrza, dlatego stosuje się najnowsze i najskuteczniejsze materiały termoizolacyjne oraz okna pasywne niskoemisyjne. Trzeba także zadbać o wyeliminowanie nieszczelności  w każdym możliwym miejscu, jak np. mostki termiczne (elementy przegrody budowlanej o współczynniku przewodzenia ciepła znacznie wyższym, niż elementy z nim sąsiadujące) powstałe poprzez wmurowanie balkonu w ścianę domu. Miejsca wymagające dodatkowego zabezpieczenia to także kratki ściekowe oraz przejścia rurowe w ścianach, do czego doskonale nadają się wysokoelastyczne pierścienie uszczelniające (ścienne i podłogowe). 


Nadesłał:

Graftex Andrzej Pawłowski
http://www.graftex.eu

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl