Dynamiczny rozwój OKAM w 2022 r. oraz plany na 2023 i kolejne lata


2023-01-18
2022 r. był dla OKAM aktywnym czasem. Deweloper, stawiając niezmiennie na wysoką jakość oraz atrakcyjne lokalizacje inwestycji, dynamicznie rozwijał się pomimo wyzwań, jakie w ostatnich 12 miesiącach stanęły przed sektorem nieruchomości.
Przeczytaj również:
Firma rozpoczęła ważne projekty i kontynuowała realizację kolejnych etapów inwestycji mieszkaniowych prowadzonych w Warszawie, Łodzi i Katowicach. Na warszawskim CENTRAL HOUSE na Mokotowie zawisła wiecha, na Woli OKAM ruszył z budową CITYFLOW a także zakończył realizację kolejnego etapu części mieszkaniowej BOHEMY na Pradze Północ. W Łodzi miało miejsce wbicie łopaty na I etapie Strefy PROGRESS, zaś w Katowicach realizowane były prace wokół kolejnych etapów INSPIRE.  

To był dla nas niezwykle aktywny, obfitujący w ważne momenty rok. Choć nie należał do najłatwiejszych dla rynku nieruchomości z uwagi na rosnące ceny czy braki w dostępności materiałów budowlanych, a także trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych przez potencjalnych nabywców, w OKAM poszliśmy dynamicznie do przodu. Ostatnie 12 miesięcy pokazało nam, że wyznawana od początku filozofia: dostarczania konsumentom jak najlepszych standardów oraz dobór atrakcyjnych lokalizacji, jest doceniana i przekłada się na pozycję rynkową. W 2022 r. nie tylko nie wstrzymaliśmy rozpoczętych projektów, ale bez zwłoki przygotowywaliśmy czy rozpoczęliśmy następne, nie ustając w działaniu. Mamy nadzieję, że obecny rok będzie dla nas jeszcze lepszy, a dla branży zdecydowanie bardziej stabilny – zaznacza Marcin Michalec, CEO OKAM Capital. 


Podsumowanie 2022 r. 


Łódź: 

  • STREFA PROGRESS – podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą firmą ALFA-BET i wbicie pierwszej łopaty. Uzyskanie finansowania dla projektu i podpisanie umowy z Alior Bank S.A. Na ten moment sprzedanych zostało ok. 40 proc. mieszkań. Planowane oddanie I etapu inwestycji do użytkowania to I kwartał 2024 r. W trakcie przygotowania jest również drugi etap projektu. 
  • DOWBORCZYKÓW 18 – otrzymanie prawomocnego pozwolenia na realizację inwestycji mieszkaniowej zlokalizowanej w sąsiedztwie projektu biurowego OKAM o nazwie ŁÓDŹ.WORK. W jej ramach powstanie ponad 300 mieszkań, których realizacja rozpocznie się w II kwartale 2023.  

Z Łodzią związani jesteśmy od samego początku istnienia. Dostrzegamy w tym mieście ogromny potencjał i bierzemy aktywny udział w zmianie jego oblicza. Łódź to miejsce, które rozwija się niezwykle dynamicznie – od kilku lat odnotowuje największy wzrost czynszów najmu i co za tym idzie największe zwroty z inwestycji w lokale mieszkaniowe – dodaje Marcin Michalec.  

Katowice: 

  • INSPIRE: 

Budynki A, B (I etap) – zakończenie budowy i oddanie do użytkowania 101 lokali. 100% sprzedane.  

Budynek C (etap II) – kontynuacja prac budowlanych w ramach realizacji 60 mieszkań, których zakończenie planowane jest w II kwartale 2023 r. Ponad 80% sprzedane.  

Prawomocne pozwolenie na budowę budynku D (III etap), umowa z Generalnym Wykonawcą - firmą Grimbud na realizację także tej części projektu. Zakłada on wybudowanie 68 mieszkań. Prace rozpoczęły się w IV kw. 2022 r., a zakończą się w II kw. 2024 r. Na dzień dzisiejszy ok. 30% mieszkań zostało już sprzedanych.  

Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę budynków E, F, G (IV etap).  

 
Warszawa: 

  • BOHEMA – Strefa Praga 
Warzelnia (etap B) – uzyskanie prawomocnego pozwolenia na rewitalizację ponad 130-letniego budynku Warzelni, w ramach którego powstanie 67 unikalnych na skalę stolicy loftów w historycznych przestrzeniach. Rozpoczęcie prac rewitalizacyjno-budowlanych planowane jest na II kwartał 2023 r., a ich zakończenie na I kwartał 2025 r. 

Trwają także prace w etapie B związane z renowacją obiektów wokół głównego placu: Glicerynownia, Kotłownia wraz z przestrzenią wokół komina. W otoczeniu historycznego centralnego punktu tj. komina stworzony zostanie zielony obszar z hamakami, leżakami oraz częścią rekreacyjną dla dzieci. Oddanie do użytkowania zielonej przestrzeni wokół Komina wraz z Pawilonem planowane jest na II kwartał 2023 r. zaś zakończenie realizacji Glicerynowni i Kotłowni w I kwartale 2023 r.  

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie prawie 300 mieszkań w etapie C. 

OKAM otrzymał też prawomocne pozwolenie na budowę nowych budynków i prawomocne pozwolenia zamienne na rewitalizację historycznych obiektów w etapach D i E, zlokalizowanych najbliżej Metra Szwedzka (rewitalizacja kompleksu: Budynku Produkcyjnego, Magazynu Centralnego, Wieży, Pudełkarni, Budynku Elektryka, Budynku Zarządu Fabryki). W ramach podpisanej umowy UNIBEP odpowiada za Generalne Wykonawstwo nowych obiektów w etapie D i E i rewitalizację historycznego budynku Zarządu Fabryki. Zakończenie prac przewidziane jest w III kwartale 2024 r. Z kolei FineTech Construction kontynuuje jako Generalny Wykonawca rewitalizację 5 budynków historycznych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra, w ramach etapu E. 

 
  • CENTRAL HOUSE – zawieszenie wiechy na inwestycji. Zakończenie budowy blisko 500 mieszkań planowane jest w I kwartale 2023 r. i jest to największa budowa OKAM realizowana na raz, w całości. To także pierwszy projekt firmy, który powstaje w pełni zgodnie z Nową Polityką Jakości, z szeregiem rozwiązań eko oraz podnoszących komfort mieszkania przyszłym właścicielom.  
  • CITYFLOW – uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę i podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą – firmą UNIBEP, w IV kwartale 2022 r. rozpoczęto prace budowlane. W ramach etapu I powstanie ponad 300 mieszkań, zakończenie prac przewidziane jest na IV kwartał 2024 r. W roku 2022 podpisana została także umowa MRP z bankiem PKO BP S.A. oraz finalizowane są prace nad pozyskaniem finansowania dla projektu. 
  • JAGIELLOŃSKA 88 - finalizacja masterplanu (62 ha), który zostanie ogłoszony wiosną 2023 r. Podpisanie umów najmu przestrzeni komercyjnej z kilkunastoma firmami i organizacjami z różnych branż.

Rok 2022 był również rokiem pełnym wyzwań i dużej niepewności co do dalszego finansowania projektów deweloperskich przez banki. Jednakże bardzo dobra kondycja finansowa OKAM, niskie zadłużenie zewnętrzne utrzymywane przez firmę oraz wysokie marże historycznie realizowane przez nas na projektach pozwalają nam uzyskiwać finansowanie dla każdego z naszych projektów na bardzo korzystnych warunkach – podkreśla Joanna Ławniczak, CFO OKAM Capital.


Nadesłał:

Sylwia Majcher

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl