Na rynku pojawił się innowacyjny system budowy domów energooszczędnych


Na rynku pojawił się innowacyjny system budowy domów energooszczędnych
2016-03-21
W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, dzięki wsparciu funduszu inwestycyjnego Laboratorium Inwestycji, powstał polski projekt GreMagor. Umożliwia on budowę innowacyjnych domów modułowych.

System energooszczędny GreMagor od samego początku był projektowany w taki sposób, aby konstrukcje powstające w tej technologii zużywały mało energii i były przyjazne środowisku. W połączeniu z wypełnieniem termoizolacyjnym w postaci granulatu, stanowi on konstrukcję gotową na standard pasywny NF15. Powoduje to, że niezależnie od wybranego wariantu cenowego, jest ona zawsze pasywna lub co najmniej energooszczędna.

Przeczytaj również:

Nad ostateczną wersją systemu pracowało wiele doświadczonych osób, wykonując setki prototypów, co ostatecznie, po blisko 10 latach zakończyło się sukcesem. Technologię można zastosować w szybkim czasie w różnego typu konstrukcjach. Dlatego wszystkie znormalizowane elementy pozwalają składać budowle w oparciu o różne pomysły architektoniczne oraz komercyjne.

- Moduły w tej technologii są tak skonstruowane i tak do siebie dopasowane, że nie można pomylić się przy ich montażu. Jednocześnie umożliwia ona zarówno bardzo szybki montaż, jak i demontaż, co pozwala na stosowanie tego systemu w różnych częściach świata na przykład podczas klęsk żywiołowych, czy z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, medyczne lub administracyjne, mówi Grzegorz Stelmaszczyk, prezes zarządu Cada Casa Sp. z o.o.

Dużą zaletą systemu jest doskonała odporność na wahania temperatur, a także energooszczędność. To sprawia, że można go zastosować w regionach świata charakteryzujących się ogromną amplitudą temperatur. System przyczynia się do dużego ułatwienia budowy i ograniczenia kosztów, ponieważ konstrukcja ścian składa się wyłącznie z modułów wypełnionych materiałem termoizolacyjnym i ich poszyciem, co nie wymaga dodatkowego pracochłonnego i kosztownego montażu dociepleń oraz innych elementów. Dzięki formie i kształtowi modułów, a tym samym konstrukcji całych ścian,  można bardzo szybko dokonać montażu wszelkich instalacji, a także zastosować odnawialne materiały do termoizolacji w formie granulatów, takie jak włókna celulozy lub wełny skalnej.

Konstrukcja ścian umożliwia stosowanie ekologicznych materiałów termoizolacyjnych w formie granulatów. Grubość ściany pozwala uzyskać doskonały współczynnik przenikania ciepła, a jej wypełniona konstrukcja jest dyfuzyjnie otwarta. Łatwe jest również umieszczanie materiału termoizolacyjnego. Jednolita otwarta przestrzeń ścian i stropów eliminuje powstawanie mostków termicznych. Ze względu na niewielki rozmiar modułów, budowle składa się bez pomocy dźwigów i podnośników, bardzo łatwy jest również ich transport.

- Jest to projekt na skalę światową i biorąc pod uwagę fakt na jego zapotrzebowanie za granicą, chociażby w takich krajach jak w Niemczech, Szwecji czy Kanadzie, wierzymy, że zostanie dostrzeżona jego innowacyjność. Jego mocne strony to nowoczesna technologia XXI wieku, przystosowana do coraz większych wymogów na rynku budowlanym, dodaje prezes Stelmaszczyk.

Montaż budynku z modułów jest łatwy w wykonaniu i nie wymaga żadnych kwalifikacji budowlanych. Konstrukcja budynku staje się przy tym tak mocna, że jest odporna nie tylko na bardzo silny wiatr, ale nawet na wstrząsy sejsmiczne, co zostało potwierdzone w badaniach prowadzonych w Niemczech.Nadesłał:

Paweł Kajetanowicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl