Styropian do zadań specjalnych
Termoizolacja domu jest jednym z najważniejszych etapów budowy oraz kluczowym elementem modernizacji już istniejących budynków.
Nic zatem dziwnego, że rośnie wybór płyt styropianowych. Każdy rodzaj styropianu ma swoje konkretne przeznaczenie i przede wszystkim tym należy się kierować, dokonując zakupu materiału ociepleniowego.
|
„Rosnąca świadomość związku między wykorzystaniem energii, w tym również do produkcji ciepła, a wpływem na zmiany klimatyczne sprawiła, że w centrum uwagi znalazły się i przechodzenie na odnawialne źródła energii, i termoizolacja. Obecny kryzys, którego skutkiem są m.in. wysokie ceny energii tylko to utrwalił w powszechnym rozumieniu. Specjaliści jednak już od dawna pracowali nad jak najlepszym dopasowaniem materiału dociepleniowego, styropianu, do potrzeb konsumentów” - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Co to znaczy? Skoro różne części domu spełniają różne funkcje, to i styropian wykorzystywany do ich ocieplania, powinien sprzyjać tym funkcjom. To w skrócie filozofia, która przyświecała tworzeniu płyt styropianowych do zadań specjalnych. Innymi słowy - uzupełnionych o dodatkowe cechy.
Wyzwanie: woda
Większa wilgotność to ryzyko zawilgocenia ścian, a w konsekwencji nie tylko mniejszy komfort mieszkania (ze względu na odczucie zimna), ale i zagrożenie dla zdrowia. Na zawilgoconych ścianach mogą się bowiem rozwijać grzyby i pleśń. Ich skutki zdrowotne są naprawę wielorakie - od tak oczywistych jak alergie, po tak nieoczywiste jak bezsenność.
Mokro i zimno - te dwa czynniki trzeba brać pod uwagę, izolując te części domu, które są blisko gruntu: fundamenty, piwnice, podłogi na gruncie czy cokoły. „Wybierajmy zatem styropian, którego dodatkową cechą jest większa odporność na wilgoć. W Styropminie dodatkowo wyróżniliśmy ten rodzaj styropianu kolorem niebieskim. Są to płyty Hydromin oraz przeznaczone w szczególności do izolacji fundamentów Fundamin” - wskazuje Dariusz Pruszkowski.
Wyzwanie: obciążenie
Ocieplanie zaczęło się od ścian zewnętrznych, obecnie jednak już nikt nie ma wątpliwości, że warstwa termoizolacji musi znaleźć się „wokół” domu, na zewnątrz, i wewnątrz. Przegrody poziome - inaczej stropy lub najbardziej potocznie podłogi - które oddzielają od siebie kondygnacje muszą wytrzymywać zwiększone obciążenie. Taką cechę musi mieć również styropian, którego użyjemy do ich ocieplenia. „Ten rodzaj materiału ma ogólną nazwę: styropian podkładowy. Między sobą również się różni - w zależności do tego, czy potrzebujemy go w budownictwie indywidualnym czy komercyjnym. Płyty przeznaczone do takich inwestycji jak np. galerie handlowe czy publiczne parkingi mają zdolność wytrzymania nacisku nawet 6 ton na metr kwadratowy” - wyjaśnia doradca techniczny Styropminu.
Jednocześnie styropian podkładowy może mieć więcej „dodatkowych” cech. Bardzo praktyczne są płyty tzw. akustyczne, które mogą przyczynić się do lepszego wyciszenia pomieszczeń - zwłaszcza w płaszczyźnie góra - dół, może to zatem być parter - piętro czy piętro - poddasze. Styropian akustyczny (Stropomin) ogranicza przenoszenie dźwięków uderzeniowych. Są to np. kroki, stukot obcasów, odgłosy upadających przedmiotów (choćby w trakcie zabaw dzieci), trzaskanie drzwiami itd.
Innym przykładem płyt o celowanym w punkt przeznaczeniu jest Instal Panel, czyli styropian zaprojektowany do ocieplania podłóg, których częścią jest wodne ogrzewanie podłogowe. Płyty Instal Panel są po jednej stronie pokryte dodatkową warstwą folii metalizowanej. Dzięki temu po pierwsze są lepszym izolatorem i zwiększają efektywność „podłogówki”, a po drugie - ułatwiają montaż ogrzewania podłogowego. Folii nie trzeba dodatkowo rozkładać, poprawiać, przycinać - dzięki temu, że jest częścią płyt styropianowych łatwo nad nią zapanować. „Podłogówka ma tak wiele zalet, że w tej chwili układana jest w różnych pomieszczeniach, nie tylko w łazience, od czego zaczął się jej sukces. Jej popularność sprawiła, że zaczęliśmy szukać technologicznych rozwiązań, które niejako jeszcze uwypuklą jej zalety” - mówi Dariusz Pruszkowski.
Wyzwanie: płaski dach
Tu chodzi przede wszystkim o zapewnienie skutecznego odprowadzania wody, dlatego każdy płaski dach ma niewielki spadek. Styropian dachowy służy zatem nie tylko izolacji, ale odpowiedniemu profilowaniu dachu. „W przypadku ocieplania dachów płaskich mówimy o przeznaczonym do tego systemie płyt styropianowych. System składa się z określonych elementów, ale za każdym razem jest projektowany pod potrzeby konkretnego domu na podstawie rzutów dachu. Elementy są docinane u nas i już w tej formie, wraz z dokładnym opisem montażu, są transportowane na plac budowy” - zaznacza Dariusz Pruszkowski.
Styropian w tym systemie musi też przenosić zwiększone obciążenia, dach płaski jest bowiem rodzajem przegrody poziomej, a czasem spełniać i inne funkcje. Jeśli na dachu planujemy stworzyć ogród lub choćby niewielki zielony zakątek, trzeba pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu przed wilgocią. „Termoizolacja może przypominać puzzle, na pierwszy rzut oka wydaje się nieco skomplikowana, ale gdy odpowiednio dopasujemy elementy efekt będzie spektakularny” - podsumowuje doradca techniczny w Styropminie.
Nadesłał:
BestBrands
|