Wejście z pompą. Czeski Woltair zaczyna działalność w Polsce


2022-03-10
Na polski rynek wchodzi Woltair, jedna z największych w Czechach firm z sektora zielonej energii.
  • Spółka specjalizuje się w instalacji pomp ciepła – nowoczesnego i proekologicznego źródła energii cieplnej dla domów jednorodzinnych, ale w ciągu najbliższych 6 miesięcy w jej ofercie pojawi się również fotowoltaika oraz magazyny energii, dzięki czemu dostarczy kompleksowe rozwiązanie dla ekologicznego budownictwa indywidualnego.

    Przeczytaj również:
  • Start-up działa w innowacyjnym modelu, opartym na dużym udziale technologii cyfrowych, wykorzystujących wewnętrznie opracowaną platformę cyfrową do automatyzacji procesów, zapewnienia konsumentom przejrzystego porównania możliwości zastosowań rozwiązań technologicznych oraz koordynowania prac instalacyjnych ,  co znacznie zwiększa skalę wydajnosci techników

  • „Widzimy w Polsce ogromny potencjał. Przyczynimy się do popularyzacji tego źródła ciepła, dekarbonizacji budynków i wzrostu świadomości ekologicznej” – zapowiada spółka

Pompy ciepła to ekologiczne źródło energii cieplnej dla domów, coraz szybciej zyskujące popularność. Jedną z jej przyczyn jest długofalowa opłacalność inwestycji w to rozwiązanie grzewcze. W Polsce pompy dopiero zaczynają zdobywać użytkowników. O ile średnia dla UE to już ok. 40 pomp ciepła na 1 tys. mieszkańców, a w Czechach, skąd wywodzi się Woltair - 14, o tyle w Polsce współczynnik ten wynosi na razie jedynie 7.

Dlaczego Polska?

Start-up z Pragi zdiagnozował tę sytuację jako doskonały moment do zainwestowania nad Wisłą, gdzie chce odegrać rolę czołowego promotora i popularyzatora pomp ciepła. Firmę wspiera grono renomowanych funduszy venture capital. Potencjał Woltair docenił Kaya VC, czeski fundusz od ponad 10 lat zaangażowany w efektywne finansowanie początkujących firm z wielu branż w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym spółek przyczyniających się swoją działalnością do transformacji energetycznej. Woltair zdobył również zaufanie reprezentującego polski kapitał Movens Capital, finansującego młode firmy technologiczne nad Wisłą i w całym regionie CEE.  Movens inwestuje w spółki z potencjałem rozszerzenia swojej działalności na skalę europejską lub światową, a takie aspiracje ma właśnie Woltair. Wsparcia spółce udzielił także Inven Capital powołany do inwestowania w start-upy ze skalowalnymi modelami biznesowymi z sektora czystej energii. W grupie inwestorów znalazł się też czeski Presto Ventures, który w swoim portfolio skupia obiecujące spółki technologiczne z całego CEE.

- Obecnie potencjał rynku polskiego to nawet 150 000 instalacji pomp ciepła rocznie. To obiecujące dane, spodziewamy się skokowego wzrostu zainteresowania tym rozwiązaniem wśród właścicieli domów. Zarazem rynek ten wciąż jest w zalążkowej fazie, co daje szanse na bardzo szybki rozwój. Bardzo motywująca jest też dla nas perspektywa przyczynienia się do dekarbonizacji budownictwa mieszkalnego i energetyki w Polsce, która na razie, podobnie jak Czechy, znajduje się w UE na końcu stawki – mówi Paweł Biernatowski, General Manager Woltair w Polsce.

Znaczenie dla decyzji o rozpoczęciu działalności nad Wisłą miała też wielkość naszego rynku.

- Polska to kraj czterokrotnie większy od Czech pod względem liczby ludności. Jest to więc dostatecznie duży rynek, by udowodnić zdolność do skalowania naszego biznesu. Bliskość geograficzna i kulturowa umożliwia nam ścisłą koordynację, powielanie modelu biznesowego i przełożenie naszych doświadczeń na podobne, lecz większe środowisko – dodaje Paweł Biernatowski.

Cel: samowystarczalność, oszczędności, ekologia                                       

Start-upy z reguły proponują albo unikalny produkt, albo innowacyjny model działania i usług. Woltair łączy oba te rozwiązania. Firma oferuje właścicielom domów szeroką gamę marek pomp ciepła, zachowując niezależności od poszczególnych producentów – co pozwala na pełne porównanie ofert i optymalny dobór urządzenia. Natomiast autorska aplikacja Saas stworzona przez Woltair umożliwi pełną, kompleksową koordynację całego procesu - od opracowania oferty, poprzez jej analizę, wycenę, koordynację instalacji, aż po monitorowanie i konserwację zainstalowanych urządzeń. Algorytm doboru najlepszego rozwiązania w oparciu o szczegółowy wywiad i pomiary pozwala na sprawne, szybkie i przyjazne dla klienta przeprowadzenie go przez wybór, projekt, planowanie, aż do finału: uzyskania własnego, oszczędnego źródła ciepła.

Innowacyjny jest również model współpracy z instalatorami. Woltair stawia na kooperację z niezależnymi technikami, którym pracę ułatwi jego własna platforma cyfrowa SuperFix. Dzięki niej instalatorzy zostają zwolnieni z obowiązków związanych z administracją, zakupami sprzętu, czy pozyskiwaniem klientów, koncentrując się na samym procesie instalacji, a tym samym zdecydowanie zwiększą swoją produktywność.

Wejście Woltair do Polski jest powiązane ze zwiększeniem zatrudnienia. Startup planuje w ciągu najbliższych dwóch lat dać nad Wisłą pracę ponad 100 osobom, z czego ponad 50 ma być zatrudnionych jeszcze w 2022 r.

W kolejnym kroku Woltair planuje rozszerzyć działalność w Polsce o fotowoltaikę, która w połączeniu z pompami ciepła pozwala na jeszcze większą niezależność energetyczną domu i optymalizację wydatków na energię. Kompleksowe rozwiązania oferowane przez start-up mają zapewnić budynkom mieszkalnym dostęp do technologii energetycznych na miarę XXI wieku.

Na stronie www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator firma udostępnia autorski kalkulator, w którym po odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących parametrów domu i potrzeb mieszkańców, otrzymujemy szczegółową wycenę zawierającą koszt potrzebnych materiałów oraz robocizny.



Nadesłał:

AZ_2018

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl